18 bine doğru

Ana Sayfa » Eğitim » 18 bine doğru

177201333

Rektör Prof. Dr. Aydın, Kastamonu Üniversitesi’nde öğrenci sayısının bu yıl 18 bine yaklaşabileceğini söyledi

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, yerleştirme işlemleri için tercihlerin sürdüğü bir dönemde basın mensuplarının karşısına geçerek, Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere seslendi. Kastamonu Üniversitesini tercih edecek öğrencilerin, Kastamonu’ya geldiklerinde çok rahat ve sıcak bir ortamda karşılanacaklarını dile getiren Aydın, öğrencilerin Kastamonu Üniversitesi çatısı altında her türlü hürriyeti yaşayacaklarını, soluyacaklarını söyledi.

8 FAKÜLTENİN TAMAMINA

ÖĞRENCİ ALINACAK

Tercih döneminin başladığına dikkat çeken Rektör, gençliğin tercih edebileceği bir Üniversite olma hedeflerinin aynen sürdüğünü hatırlattı. Bu yıl Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere toplam 8 fakülteye öğrenci alınacağını dile getiren Rektör Aydın, konuşmasının devamında bu fakültelerle ilgili bilgi ve kontenjanları gazetecilerle paylaştı. Tercih edilmeyen fakültelerin tek sıkıntısının, öğrencilerin o fakültede istihdam ışığını görememesi olduğunu belirten Rektör, örneğin Su Ürünleri Fakültesinin 20 yıldır mezun verdiğini, ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında bu fakültenin halen bir tarifinin olmadığını açıkladı. Bu konuda bir çalışma yürütüldüğünü ve sona gelindiğini söyleyen Rektör: “İnşallah bu sorun ortadan kalkmış olursa, öğrencilerimizde istihdam ışığı görebilir ve bu fakültelerde sıkça tercih edilebilir” dedi.

11 MYO’DA FAAL HALDE

Abana Sabahat Mesut Yılmaz Meslek Yüksek Okulu, Araç Rafet Vergili Meslek Yüksek Okulu, Bozkurt Meslek Yüksek Okulu, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu, Devrekani Meslek Yüksek Okulu, İhsangazi Meslek Yüksek Okulu, İnebolu Meslek Yüksek Okulu, Kastamonu Meslek Yüksek Okulu, Küre Meslek Yüksek Okulu, Tosya Meslek Yüksek Okulu ile Taşköprü Meslek Yüksek Okulu olmak üzere toplam 11 Meslek Yüksek Okulunun tamamının da faal olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Üniversitesi’ne bu yıl yeni kayıt yaptıracak toplam öğrenci sayısının 7 bin 865 olduğunu, mevcut 11 bin 693 öğrenci ile toplam öğrenci sayısının 18 bine yaklaşacağını söyledi.

KASTAMONU’DA EN

BÜYÜK SIKINTI BARINAK

Kastamonu’da şu anda yaşanan en büyük sıkıntının barınak olduğunu dile getiren Rektör, yeni yurt binası yapımının halen devam ettiğini, en büyük beklentilerinin bir bloğunun bu döneme yetişmesi olduğunu söyledi. Özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunan Kastamonu Üniversitesi Rektörü, müsait olan binaların yurt olarak hizmete açılmasının kendilerini çok rahatlatacağını, Kastamonu’yu tercih eden ancak yer bulamadığı için geri dönen öğrencilerin de kaçışının bu sayede engelleneceğini ifade etti. ‘Alt yapı tamamlanmadan, neden kontenjan artırılıyor?’ şeklindeki sorulara hep muhatap olduklarını hatırlatan Rektör: “Biz geçtiğimiz yıl kontenjanı yüksek tutmasaydık, bu yıl bu yurdu yaptıramazdık. Biz bu yıl 18 bin rakamlarını konuşuyoruz, temennimiz yeni yeni yurtları Kastamonu’ya kazandırırı” diye konuştu.

Kampus içi çarşı inşaatının Ağustos ayında tamamlanacağını dile getiren Rektör, bu çarşı içerisinde öğrencilerin gerekli her şeyi bulabileceğini söyledi. Kampus içerisine çok kısa bir süre içerisinde fakülte binalarını gösteren yön levhalarının yerleştirileceğini de belirten Rektör, dört inşaatta çalışmaların sürdüğünü, Merkezi Kütüphane inşaatına da kısa süre içerisinde başlanacağını kaydetti. Üniversite mensuplarına yönelik TOKİ tarafından yaptırılacak konutlarla ilgili çalışmalarında sürdüğünü hatırlatan Aydın, TOKİ’nin 250-275 arasında konut yapacağını açıkladı. Aydın: “Çok değerli hocalarımızı Kastamonu’ya sabitlemek istiyoruz” dedi.

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Kastamonu’da kira fiyatlarından da bahseden Rektör, kiraların geçtiğimiz yıl yükselişe geçtiğini ve şu anda çok yüksek olduğunu belirtti. ‘Hocalarımızı insanlarımız çok zengin zannediyor’ diyen Rektör, bunun sadece Kastamonu’da değil, yurdun dört bir yanında sorun olduğunu, bunun bir şekilde aşılması gerektiğini söyledi.

Özellikle ilçelerdeki Üniversite derneklerinin çok faal çalıştığından da bahseden Rektör, Kastamonu Merkez’de de Kastamonu Üniversitesi Derneği bulunduğunu hatırlattı ve bu tür kuruluşların daha faal çalışması gerektiği gerçeğinden söz etti.

BENZER İÇERİKLER

Okul servis ücretleri açıklandı

Okul servis ücretleri açıklandı Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) tarafından belirlenen...

KÜ 6’ncı patentini aldı

KÜ 6’ncı patentini aldı Kastamonu Üniversitesi 6’ıncı patentini aldı. Su Ürünleri Fakültesi...

KÜ, beşinci  patentini tescilletti

KÜ, beşinci patentini tescilletti KASTAMONU Üniversitesi’nin şimdiye kadar tescil edilmiş 5. patenti olan,...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...