189 projeye 1 milyon 903 bin TL

Ana Sayfa » Eğitim » 189 projeye 1 milyon 903 bin TL

182162

Kastamonu Üniversitesi 1. Bilimsel Araştırma Projeleri (KÜ-BAP) Çalıştayı düzenledi.
Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nda dün başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan KÜ-BAP Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Atıf Çetiner, 2012-2015 yılları arasındaki faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Prof.Dr. Çetiner, “2012 yılında 45 adet BAP projesi destekleme kararı alındı. Bu projeler için 406 bin bütçe ayrıldı. Bu projelerden 40’ı tamamlandı. 5 tanesi ise devam ediyor. 2013 yılında 57 proje için destekleme kararı alındı. 2014 yılında 33 adet proje destekleme kararı alındı. 2015 yılında ise 29 tane BAP projesi ve 10 tane de altyapı projesi için destekleme kararı alındı. BAP ve altyapı projeleri olmak üzere toplamda 189 proje destekleme kapsamına alındı. Bu projeler için toplamda 1 milyon 903 bin 312 lira 57 kuruş destek ayrıldı. Projelerden 60 tanesi tamamlanırken, 129 tanesi ise devam ediyor” dedi.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise projeler konusunda artık seçici davrandıklarını belirterek, “2015 yılında altyapı projelerini destekledik. Bu senede aynısını yapacağız. Teknolojik altyapı çalışmalarını tamamlayacağız. Bizim için her zaman teknolojinin gelişmesi ve kullanılması önemli oldu” dedi.
Üniversite olarak araştırma ve geliştirme adına ne yapılması gerekiyorsa yaptıklarını söyleyen Rektör Seyit Aydın, “Üniversitemizde Şeyda Kaya’nın Elektron Mikroskobu ile yaptığı çalışma Kasım ayında dünyanın en iyi çalışması seçildi. İlmi çalışmalarımızdaki kalitemizi gösteren bir başarı oldu. Elektron Mikroskobu, Türkiye’nin en iyi ve kesin sonuç veren mikroskoplarından birisi. Desteklerimiz devam edecek. 2017 yılı destekleri içinde Tıp Fakültesi’ne gelecek kaynaklar da olacağı için desteklerimiz daha da artacaktır” diye konuştu.
Ünivresitelerindeki öğretim üyelerinin TÜBİTAK tarafından da çağrılmaya başlandığına dikkat çeken Rektör Aydın, “Bu durum üniversitemizin ilmi seviyesini gösteriyor. 3 tane patentimiz tescillendi. 2 tanesi enerji makine alanında 1 tanesi de su ürünlerinden. Şu anda 2 tanesi de tescillenme aşamasında. 7 tane patentimizin de çalışmaları devam ediyor. Tahminen 2017 yılına kadar 12 tane patentimiz tescillenmiş olacak. Teknoloji üretiyoruz. Alınan patentler önemli patentler. Umarım yatırımcılarda bunu fark eder. Yaptığımız işin kıymetlenmesini kendimiz sağlayacağız. Teknokent de açıldığında arkadaşlarımız için daha iyi imkanlar olacak. Yakında akademisyenlerin önünü açacak, yeni yasal düzenlemeler de geliyor. Teknokent içinde Kalkınma Bakanlığı’da tekrardan devreye geçecek” şeklinde konuştu.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...