Afet deposu afete hazır

Ana Sayfa » Sağlık » Afet deposu afete hazır

30720131

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, Acil Sağlık Hizmetleri ve yürütülen bazı çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulundu.

İl Sağlık Müdürünün açıklaması şöyle: “Kastamonu Acil Sağlık Hizmetleri gücünü sürekli artırıyor. İl genelinde 23 istasyon ve 33 acil yardım ambulansıyla 112 acil yardım hizmetini sürdürmekteyiz. 2013 yılının ilk yarısında toplam 11 bin 668 hastaya müdahale ettik. Komuta Kontrol Merkezine gelen çağrıların tamamına yanıt verilmiştir. Komuta Kontrol Merkezine bildirilen vakalara ulaşma süremizi daha da aşağılara çekebilmek adına çalışmalarımız aralıksız sürmektedir. 2013 yılı içerisinde acil yardım istasyonlarımıza 52 yeni personel göreve başlamıştır. Hizmet alım yöntemiyle de 9 adet Ambulans şoförü göreve başlamıştır.

Sağlık personellerimizin daha donanımlı olması adına Bakanlığımız tarafından gönderilen eğiticiler aracılığı ile hizmet içi eğitimlerimiz de devam ediyor. Ambulans kullanan personele yönelik İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi Müdürlüğümüz tarafından düzenli olarak verilmektedir.

Kastamonu’muza bir adet dört hastayı aynı anda taşıyabilen piyasa değeri 400.000 TL olan Volkswagen marka ambulans geliyor. Daha önce biri kar paletli olmak üzere 5 adet ambulans hizmete sokulmuştu. Yeni ambulansla beraber 2013 yılın da hizmete giren ambulans sayısı 6 olmuştur.

Acil Sağlık Hizmetleri sistemimiz yeni başlayan personel, yapılan eğitimler ve hizmete yeni giren ambulanslarla çok daha güçlü hale gelmiştir. Hedefimiz kentsel vakaların % 100’üne ilk 10 dk da kırsal vakalarında % 100 üne ilk 30 dk da ulaşmaktır.

Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan tüm personele yazlık ve kışlık kıyafet alımları Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Komuta Kontrol Merkezi, Acil Yardım İstasyonları ve Ambulanslar arası haberleşmenin kesintisiz sağlanması gerekmektedir. Telsiz haberleşmesi bakanlığımızın ana haberleşme sistemidir. Telsiz sisteminde tüm Ülkede olduğu gibi ilimizde de sorunlar mevcuttu. Sistemin daha sağlıklı hale gelmesi adına Jandarma Entegre Muharebe Sistemine (JEMUS) geçiş projesi başlatılmış olup bu yıl Kasım ayı içerisinde uygulamaya geçilecektir. Toplam 570.000 TL ödenek bu amaç için kullanılacaktır.

2013 Yılı Ocak ayı içerisinde Kastamonu Sağlık Müdürlüğü bünyesin de İlk Yardım Merkezi kurulmuş ve eğitime başlamıştır. Şuana kadar 80 Adet sağlık dışı personele İlk Yardım Eğitimi verilmiş olup talep edilmesi durumunda Müdürlüğümüzün profesyonel ekiplerince eğitimlere devam edilecektir.

İlimiz deprem açısından riskli bir bölgede bulunması münasebeti ile olası afetlere karşı tedbir amaçlı bir adet prefabrik Medikal Malzeme Deposu yapımı gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki günlerde AFET depomuz ve yeni ambulansımız hizmete sunulacaktır. Ayrıca hava limanımızın açılmasıyla bundan sonraki süreçte Ambulans uçak hizmetinden de yararlanılacaktır. Yine bu yılsonuna kadar 8 adet acil yardım istasyonu açılması planlanmaktadır.”

 

İlimizin deprem

açısından riskli bir bölgede bulunduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, olası afetlere karşı tedbir amaçlı bir adet prefabrik Medikal Malzeme Deposu yapıldığını, açılışının ilerleyen günlerde gerçekleştirileceğini dile getirdi.

BENZER İÇERİKLER

Gözlerini dünyaya ambulansta açtı

Gözlerini dünyaya ambulansta açtı HAMİLE bir bayan, sevk sırasında sancıları artınca seyir halindeki ambulans...

Murat Boz tepkisi

Murat Boz tepkisi Sanatçı Murat Boz’un “Dönerse Senindir” klibinde, mini etekli hemşirelerin...

KASTAMONU, kanser  taramasında Türkiye üçüncüsü

KASTAMONU, kanser taramasında Türkiye üçüncüsü 81 İl’de yürütülen kanser taramalarını haftalık olarak değerlendiren...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...