Arslan: “Meydanlar bir kent için çok önemlidir”

Ana Sayfa » Haberler » Arslan: “Meydanlar bir kent için çok önemlidir”

32162

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü ilçesinde yapımı devam eden proje ve hizmetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. İstanbul’da gerçekleştirilen EMITT Fuarı’nda gazetecilere konuşan Başkan Arslan, Cumhuriyet Meydanı Projesi, Hasanlı Göleti İçme Suyu Projesi, Taşköprü OSB çalışmaları, Pompeipolis Antik Kenti, Tarihi Konakların onarımları ve Sarımsak Festivali ile ilgili bilgiler verdi.
Başkan Arslan’ın bu projelerle ilgili açıklamalarından işte öne çıkan cümleler:
TAŞKÖPRÜ CUMHURİYET
MEYDANI PROJESİ
“Taşköprü Cumhuriyet Meydanı’ndaki otopark projemiz ilçemiz ve bizim için çok önemli idi. En azından her şehrin kendini ifade edebildiği en önemli yerlerden birisi de meydanlardır. Bu bir kent için çok önemlidir. Meydanımızda artık araç parkı olmayacak, mevcut parkımızla, yeşil alanımız ile bütünleşen bir Cumhuriyet Meydanımız oluşacak. O şehrin kimliğine uygun bir yapının ortaya çıkması bizim için çok önemli idi, şu anda da inşaat bitti. İnşallah yakın bir tarihte de açılışını yapacağız. Bu alanda hem araçların rahatlıkla vatandaşların güvenli bir şekilde park etmesine, hem de meydandan insanların araç parkından kurtulmuş olarak rahat gezinme ortamını ve hareketliliği sağlayacağını düşünüyorum.”
HASANLI GÖLETİ İÇME SUYU PROJESİ
“Şu anda Hasanlı Göleti İçme Suyu yapım projesi devam ediyor. İnşallah bu yıl yapılacak çalışma sonrasında önümüzdeki yılda su tutulmaya başlayacak. Planlama o şekilde devam ediyor, inşaat tüm hızıyla devam ediyor, müteahhit firma da iyi çalışıyor, ödenek problemi de yok. Sayın Bakanımız Kastamonu ziyaretinde de gerekli talimatı verdi. Sayın Milletvekillerimizin, İl Başkanımızın da desteği ile ishale hattı ile ilgili çalışmalar da başlayacak. Bu sene programa da alınır ve önümüzdeki yıl da yapımına başlanır diye düşünüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız tam gaz devam ediyor.”
TAŞKÖPRÜ OSB ÇALIŞMALARI
“Taşköprü’de Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında kamulaştırmaları tamamladık, zemin etütleri bitti. Şu anda imar planı çalışmaları devam ediyor ve daha sonra da parselasyon ve alt yapı çalışmalarını yaptıracağız. Yatırım programına da girdi. Sanayi Bakanımız alt yapı yatırım programına aldı, bu çalışmalar normal seyrinde devam ediyor. İşin bu alanda biraz zaman alan proje ayağı noktasındaki süreçleri devam ediyor ve çalışmalarımızda herhangi bir sıkıntımızda yok.”
POMPEİPOLİS ANTİK KENTİ
“Pompeiopolis Antik Kenti sadece Taşköprü ve Kastamonu için değil, bölgemiz için önemli bir lokomotif. Yıllarca da hep bahsederiz, bu kent küçük bir Efes, artık burası gün ışığına çıkmaya başladıkça ziyaretçi sayımızda da önemli bir artış oluyor. Artık yapılan çalışmalar sonrasında ziyaret edilir hale geldi. Orada bir sunum merkezimiz de var, bu alanda çıkan eserleri de sergiliyoruz, ziyaretçilerimiz sürekli geliyor, Özellikle Pompeipolis’in daha iyi tanıtılması için, gelen ziyaretçilere çok iyi anlatılabilmesi için kendi yerel gençlerimizin çok iyi tanıması ve bilgi sahibi olması gerekiyor. Bunun için okullarla da kolektif bir çalışma içersindeyiz. Araçlarımızı onlara tahsis ediyoruz, Milli Eğitim’deki bütün okullar öğrencilerini getirip Pompeipolis’i ziyaret ettiriyorlar, sunum merkezinde brifing alıyorlar… Yüksek okulumuzdakilerde yine ziyaret ediyorlar. Burası bizler için çok önem arz eden bir yer konumunda.”
TARİHİ KONAKLARIN ONARIMLARI
“Taşköprü’de konaklar genelde şahısların kendi konakları olduğu için, kendi evini yapana yardım noktasında devletten proje karşılığı destek alınabiliyor. Tarihi binaların bu şekilde restorasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Bir de kamuya ait olanlardan eski Askerlik Şubesi olan yerin restorasyonunu yaptık, şu anda da orayı Kent Müzesi yapıyoruz. Buranın iç tefriş ihalesi de yapıldı. İnşallah önümüzdeki yıl burasını tamamlayacağız ve Taşköprü’ye gelenler 2017’de bölgenin çok güzel bir Kent Müzesini de görme imkanı bulacaklar. İlçemizde Muzaffereddin Gazi Hamamı’nın da restoresi tamamlandı. Yeni bir hamam restorasyonu noktasında da diğer hissedarlarla bir itilafımız var, onun çalışmalarını yapıyoruz. Kamulaştırma işini de çözüp tamamlamış olacağız. Buranın mülkiyetinin yarısı Belediyemize ait, burasının da restorasyonunu tamamladığımızda önemli bir tarihi yeri daha ilçemize kazandırmış olacağız. Sokak sağlıklaştırma çalışması noktasında ise, tarihi dokunun yoğun olduğu sokaklarımızda da çalışmalarımızı yapıyoruz, daha sonra da bütünsel olarak bizim en önemli merkezimiz kentsel sit alanı olan trafiğe kapalı çarşı merkezimiz var. Burada da şu an projeleri yapılıyor, hatta proje ile ilgili bir başka çalışma da Amerikan Üniversitesi tarafından yapılıyor. İnşallah Nisan ayında bir Amerika ziyaretim olacak, oraya davetliyiz. Oradaki o projeleri de derleyip toparladıktan sonra köklü bir çalışma noktasında Taşköprü’de tarihi yapıların hayata kavuşturulması, gelecek nesillere aktarma ve kazandırma noktasındaki çalışmalarımız da sürecek.”
TAŞKÖPRÜ FESTİVALİ
“İlçemizde iki yıldır Festivalimizin müzik bölümünü yapamadık, çünkü maalesef Türkiye’de acı hadiselerle karşılaştık, önceki yıl Soma faciası yaşandı. Yine verdiğimiz şehitlerimiz nedeni ile konserlerimizi iptal ettik. Yine geçen yılda ülkemizdeki terörden kaynaklı ve şehitlerimizden kaynaklı olarak da onların acısıyla hepimizin yürekleri dağlandı, ülke olarak acılar yaşadık. Bu yüzden de iki yıldır konser ve eğlence programlarını festivalimizden kaldırdık ve iptal ettik. Bu sene ise bu yaşadığımız olaylar olmaz, kaygılarımız ortadan kalkar, ülkemizde bu tarz olumsuzluklar yaşanmazsa, huzur ortamı doğarsa, ancak o zaman uluslararası genel anlamda boyutlu bir şekilde konserlerimizi ve festivalimizin bütün diğer alışılmış etkinliklerini, özellikle de Pompeiopolis Antik Kentin ve adını verdiğimiz Tarım Fuarını da daha geliştirerek güzel bir festival yapmayı hesaplıyoruz. Festivalimizi de daha kesin olmamakla birlikte 13-16 Ağustos tarihlerinde yapmayı düşünüyoruz.”
EMİTT TURİZM FUARI
“Valiliğimiz bünyesinde ve önderliğinde Emitt’e katılımımızı yapıyoruz. Bizde ilçemiz adına, ilçemizin var olan değerlerini burada kendimin de katılımı ile ziyaretçilerimizi karşılama noktasında da bulunarak burada Pompeipolis’in tanıtım broşürlerini, ilçemizin diğer tanıtım broşürlerini, ayrıca da bizim vazgeçilmez dünyaca ünlü sarımsağımızın tanıtımını da her fuarda ve etkenlikte olduğu gibi burada da en güzel şekilde dağıtıp tanıtıyoruz. Emitt Fuarı’nda da binlerce hazırladığımız sarımsak paketlerini de ziyaretçilerimize dağıttık. Bu konuda vatandaşlarımız da yoğun ilgi gösteriyorlar. İlimizi ve ilçelerimizi tanıtmak için de gerekeni yapmaya çalışıyo-ruz”

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...