“Daha fazla çalışmak ve üretmek zorundayız”

Ana Sayfa » Haberler » “Daha fazla çalışmak ve üretmek zorundayız”


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’inci yıldönümü kutlamaları Seydiler, Küre ve İnebolu ilçelerimizde düzenlenen özel programlarla devam etti.
SEYDİLER ÖZEL PROGRAMI
Seydiler ilçesi özel programına Vali Yaşar Karadeniz, Seydiler Kaymakam Vekili Yusuf Kaptanoğlu, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, kurum ve kuruluşların il ve ilçe müdürleri ile çok sayıda çok sayıda vatandaş katıldı.Seydiler İlçe Meydanı’nda gerçekleşti-rilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ile devam etti. Vali Yaşar Karadeniz, Seydiler’de yaptığı konuşmada: “Üç gündür Atatürk’ün 92 yıl önce Kastamonu’ya gelişinde izlemiş olduğu rotayı izleyerek o günü canlı tutmaya o ruhu gelecek nesillere aktarmaya yönelik düzenlenen bu törenler, Kastamonu’ya ve ilçelerine ayrı bir coşku katmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yaklaşık 95 yıllık Cumhuriyet tarihimizde ekonomik yönden çok önemli mesafeler kat etti. Hepimiz daha çok çalışmak, daha fazla üretmek, ülke olarak daha fazla büyümek, daha fazla istihdam yaratmak zorundayız. İşte ancak o zaman yaptığımız bu törenler anlamını kazanmış ve hemşe-rimiz Şerife Bacı’lara, Kurtuluş mücadelesi veren başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, terörle mücadelede canlarını feda eden kahraman şehitlerimize gerçek anlamda layık oluruz” ifadelerini kullandı.
Program; “Şehit Şerife Bacı Destanı” şiirinin okunması ve Sepetçioğlu halkoyunları gösterisi ile devam etti. İlçede sünnet olan çocuklar için de program tertip edildi. Vali Yaşar Karadeniz ve diğer protokol üyeleri tarafından sünnet olan çocuklara hediyeler verildi. Seydiler özel programı, Seydiler Şehit Şerife Bacı Kültür Evi ziyareti sonrasında sona erdi.
KÜRE ÖZEL PROGRAMI
Seydiler’deki programın ardından Küre ilçemizdeki programa katılan Vali Yaşar Karadeniz, ilçe girişinde Küre Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, İl ve İlçe protokolü ile çok sayıda halk tarafından karşılandı. Ormanlık mevkisinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar mehteran bölüğü eşli-ğinde yürüyen protokol üyeleri, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki programa katıldı. Yol boyunca Küreli vatandaşları selamlayan Vali Yaşar Karadeniz’in tören alanına gelmesi ile başlayan ilçe özel programı, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmalarının ardından sona erdi. Günün anlam ve önemini belirten hitabı gerçekleştiren Vali Karadeniz: “92 yıl önce bir hafta süren gezide Türk milletine yeni bir hedef gösterildi, yeni bir rota çizildi. Bu hedef Kurtuluş Savaşı ile elde edilen zaferin daha da pekiştirilmesi ve ileriye doğru taşınmasıdır. Türk milleti bağımsızlığını korumakla birlikte, milletin gelişmesini ilerlemesini ve dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmesini hedeflemiştir” şeklinde konuştu.
İNEBOLU ÖZEL PROGRAMI
Günün son programı İnebolu ilçemizde gerçekleş- tirildi. Türk Ocağı binası bahçesinde gerçekleştirilen programa Vali Yaşar Karadeniz, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, İnebolu Belediye Başkan Vekili Ayşe Baysal, TCG Kilimli Gemi Komutanı Deniz Yüzbaşı Murat Kaya, İl ve İlçe kurum ve daire amirleri ile çok sayıda İnebolulu katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, merhum Selim İmece’nin 27 Ağustos 1925 tarihinde yaptığı “Atatürk’e Hoş geldiniz” konuşması, İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi gösterisi ve Atatürk’ün 27 Ağustos 1925 tarihinde İnebolu’da verdiği “Tarihi Şapka Nutku”nun okunması ile devam etti.
Vali Yaşar Karadeniz, İnebolu’da yaptığı konuşmada: “Bugün burada dimdik ayakta ve huzur içerisinde bu töreni yapabiliyorsak o gün atılan adımların doğru ve ne kadar isabetli olduğunun göstergesidir. Kastamonu da şapka inkılabının yapılmış olması tesadüfi bir olay değil. Kurtuluş Savaşında Kastamonu ve İnebolu belki de Anadolu da en fazla fedakarlığı yapmış, en fazla riske girmiş yerlerdi. Örneğin İnebolu Limanını kullanmak süratiyle Karadeniz’den gelen yardımların İç Anadolu’ya intikalini sağladığı için denizden saldırıya uğramış ama buna rağmen pes etmemiş, yılmamış ve İç Anadolu’ya mermi ve silah sevkiyatını aralıksız sürdürmüşlerdir. Bu kahramanlık duygusu, bu milliyetçilik duygusu bu bölgeyi hiç işgal edilmeyen il olma vasfını da kazandırmıştır. Bugüne geldiğimizde hem huzur içinde bu töreni yapıyoruz, hem de ekonomik olarak da daha iyiye gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha güçlü, daha büyük Türkiye’yi oluşturmak için hep beraber, hep birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’inci yıldönümü kutlamaları bugün saat 11.00’de Devrekani ilçemizde gerçekleştirilecek özel programla devam edecek.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...