‘Dekan lazım mı hocam?’

Ana Sayfa » Eğitim » ‘Dekan lazım mı hocam?’

612163

KASTAMONU Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Konya’da yayın yapan KON TV’nin canlı yayın konuğu oldu.
“Ahmet Şimşek ile Doğruya Doğru” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Rektör, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarından, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün geçmişte Kastamonu Üniversitesi’ne sızma girişimine kadar birçok konudan söz etti. Aydın ayrıca Türkiye’ye 15 Temmuz’u yaşatan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün sistemden beslendiğine vurgu yaptı.
Rektör Seyit Aydın, konuşmasına 15 Temmuz darbe gecesi yaşadıklarını anlatarak başladı.
O saatlerdeki bazı telefon trafiğinden söz eden Rektör: “O gece hemen Cumhuriyet Meydanı’na indik. Ciddi bir kalabalık vardı. Herkes çocuklarıyla koşmuş gelmişti. Ağlayanlar vardı, insanlar çok heyecanlıydı. O an benim yanımda ufak tefek, tipinden de bir şey anlayamadığımız bir çocuk be-lirdi. İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ağlayarak oku-du. O an dedim, bu milletin genetiği ve tipi hiç değişmiyor. Böyle bir millet dünya da yok. Gün ağarıncaya kadar meydandaydık” diye konuştu.
“ANNEM, ‘BU YALANDAN
AĞLIYOR’ DERDİ”
FETÖ’nün teknik ve taktik olarak çok sinsice ilerlediğine dikkat çeken Aydın, annesi ve bir arkadaşı ile anısından söz etti. Aydın: “Annem televizyonda sohbetini gördüğünde, ‘bu yalandan ağlıyor, nur yok bunun yüzünde, kapatın’ diyordu. Bir ev arkadaşım ise ‘bunların dibini yahudilere benzetiyorum’ derdi. Her yerde farklı davranma vasıfları vardı. Neydi; Erzurum’da hoca, İzmir’de laik, Vatikan da papaz gibi taktikleri vardı. Tipik Yahudi taktiği diyebiliriz buna” dedi.
“SİSTEMDEN BESLENDİLER”
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Aydın, konuşmasının devamında sistem vurgusu yaptı.
Seyit Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Sistemden beslendiler. Sistem, uzun süre biz de milleti potansiyel bir tehlike olarak gördü. Bu istismarı çok kolay bir hale getirdi. Millete yakın duran, millete hafif gülücükler dağıtan her hareket zemin bulma fırsatını yakaladı. Sistem bunu bilerek mi yaptı, bilmeyerek mi yaptı? Bu uzun süre münakaşa edilebilir. Bir defa sistemden beslendi, bu gerçek. Belli zamanlar da daha da kuvvet kazandı. Mesela 28 Şubat dönemi. Bütün dindar kesime iltica diye zarar veren 28 Şubat bunları besledi. 12 Eylül bunları besledi. Bunlar bilerek miydi, bilmeyerek miydi, bilmeyerek olduğunu zannetmiyorum. Sistemle ortak noktaları çok fazla. Bunlar bir dini cemaat değil, zaten FETÖ bunu çok zaman önce söyledi, biz dini cemaat değiliz diye. Milletin değerlerine düşmanlar. Allah’ın yasakladığı şeyleri rahatlıkla çiğneme gibi özellikleri var. Sistem de böyle. Fetvaları devamlı dini tahribe yönelik. Sistemin de işine geliyor. Zemin bulma yönünde çok iyi fırsatlar yakaladılar. Yasaklar da bunları besledi. Her yasak istismarı kolaylaştırır. Bunlar her dönemde de kuvvetlendi. Sistemi münakaşa etmek zorundayız. Milletle bütünleşmemiş bir sistem her zaman böyle yapıları besler. Bunlar millileşmenin sancılarıdır. Türkiye millileşme yolundadır, bunlar da ona karşı yürütülen projelerdir. Artık çok tedbirli olmalıyız. Milleti yok saymamak lazım. Milletin hizasına gelmek gerekir.”
“BİZİ İDARE ETME
HEVESİNDE OLDULAR”
Aydın, FETÖ’nün Kastamonu Üniversitesi’ne sızma girişiminden de söz etti ve şunları söyledi: “2011 Mayıs ayında Rektör olduk. Bunlar da bizim sistemin içinde yer alıp, bizi idare etme hevesinde oldular. Önce istişare teklifi yaptılar, ‘siz kimsiniz’ dedik. Şehrin imamı haber yolladı. ‘Dekan lazım mı dediler, Dekan tayin edersek biz ederiz, size ne’ dedik. Bunları es geçtik. Niyetlerinin iyi olmadığını çok önceden görmüştük. Hocam biz size bir hizmet verelim, sizde aylık olarak bir meblağ aktarın gibi teklifleri oldu. Bunu birçok kuruluşta yapmışlar. Devlet’in parası nasıl aktarılır. Bunları ret ettik. 2013’de Kastamonu’da Türkçe Olimpiyatlarını düzenleyeceğiz ve para lazım dediler. Siz işadamısınız ve ayrıca Devlet’in parası size nasıl aktarılır. Başka Rektörler veriyor dediler, biz başka Rektör değiliz dedik. Zaten ondan sonra da bizi tamamen düşman ilan ettiler. Şehir de kaos doğurma, şehir de aleyhimize propaganda yaptılar. Kadrolaşma talepleri yerine gelmedi. 12 kişi şu ana kadar kararname ile gitti. Bunlardan 3 tanesi sanırım bizim dönemimizde alındı. Rektörlüğümüzün ilk günlerinde gelen bir talep üzerine araştırmadan aldık. Bir baskı görmedik. Mağdur edebiyatını yapıp, yüksek sesle dile getirenler FETÖ’dür. Bu bir gerçek… Gerçek mağdurların da sesi çıkmıyor.”

BENZER İÇERİKLER

Kastamonu ayni yerde yine tek yürek

Kastamonu ayni yerde yine tek yürek 2016 yılında darbe girişiminin hemen sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda...

İbrahim  Güneş üzdü!

İbrahim Güneş üzdü! KASTAMONU’nun tanınmış simalarından 49 yaşındaki İbrahim Güneş, ormanlık...

İnebolu’da üzücü olay

İnebolu’da üzücü olay İnebolu ilçemizde üzücü bir olay yaşandı. Otomobil tamiri dükkanında çalışan...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Kastamonu ayni yerde yine tek yürek
Kastamonu ayni yerde yine tek yürek 2016 yılında darbe girişiminin hemen sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda...
İbrahim  Güneş üzdü!
İbrahim Güneş üzdü! KASTAMONU’nun tanınmış simalarından 49 yaşındaki İbrahim Güneş,...
İnebolu’da üzücü olay
İnebolu’da üzücü olay İnebolu ilçemizde üzücü bir olay yaşandı. Otomobil tamiri dükkanında...
Traktör can aldı
Traktör can aldı PINARBAŞI ilçemize bağlı Ilıca Köyü Şanlı Mahallesi’nde meydana...
Ergin: Bayrağımıza  sımsıkı sarılacağız
Ergin: Bayrağımıza sımsıkı sarılacağız Kastamonu Esnaf ve Sanatkalar Odaları Birliği (KESOB) ve çatısı altında...