Engin: Başhekim neden istifa etti?

Ana Sayfa » Haberler » Engin: Başhekim neden istifa etti?

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, düzenlediği basın toplantısında gündemi ve Kastamonu’nun tespit ettikleri sorunlarını değerlendirdi.
İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Özcan Büyükşen ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantı da konuşan İlhan Engin, partilerinin ilçe kongre süreçlerinin başladığını belirterek sözlerine başladı ve sürecin önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanacağını aktardı. Daha önceki açıklamalarında vatandaşın yanında olacaklarını belirttiklerini ve verilen vaatlerin, unutulan sözlerin takipçisi olacaklarını ifade ettiklerini söyleyen İlhan Engin: “Kasta-monu’dan gizlenen, kamuoyuna söylenmeyen konular var. Nasıl olsa Kastamonu bunu unutur, Türkiye bunu unutur deniliyor. Haftaya unutulmaz-sa bir daha ki ay unutulur mantığıyla bugünlere kadar geldik. Ama bundan sonra İYİ Parti var. Kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz” dedi.
“MEMUR-SEN ÜYESİ
BAŞHEKİM NEDEN İSTİFA ETTİ?”
Sağlık konularıyla basın toplantısına başlayan İlhan Engin, hastanenin başhekim, personel ve kadrolaşma sorunu hakkında açıklamalarda bulunarak, “Geçtiğimiz günlerde ilçe başkanı arkadaşlarımız sağlık konularında dert yanıyordu. Bende bu toplantı öncesinde iki günlük bir araştırma yaptım. İlçeler dert yanıyor ancak biz ilçeler-den daha fazla dert yanacak durumdaymışız onu gördüm. Geçmişte reform yapıyoruz diye Kamu Hastaneleri oluşturulmuştu. Sonra bu iptal edilerek eski sisteme dönüldü. 48 tane yeni atama yapıldı. Ataması yapılanların neredeyse hepsi Memur Sen üyesi. Bir iki adet Kamu Sen’den istifa ettirilip Memur Sen’e geçen var. Ancak bir baktık ki Memur Sen üyeleri bile bu siyasi baskıya, adam ayırmaya dayanamamış. Bir aydır mesela hastanenin başhekimi yok. Başhekim Memur Sen üyesiydi, acaba neden istifa etti? Nedenlerden birisi sürekli olarak ‘üst düzey bir AKP’linin yakını muayene olmaya geldi. Kapıda karşılamamız gerekiyor’ denilmesinden bıktığı için olabilir mi? Böyle bir yaklaşıma ben olsam bende dayanamam. Her gün onlarca AKP’linin yakını gelir. Hepsini de kapıda mı karşılayacak. 2000 yılında hastaneye acil bir vaka geldi-ğinde, konunun uzman hekimi 15 dakika içerisinde hastanenin acilinde oluyordu. 15 senede ne kadar geriye gittik. Hastane yapmakla olmaz. Hastanede hekimden fazla müdür yardımcısı var. Bir Kamu Sen üyesi cerrahımız 6 defa darp edilmiş, tayinini istemiş. Başhekim görevini bırakmış. Yine bir Kamu Sen üyesi uzman hekim 15 kez soruşturma geçirmiş, şimdi gitmek istiyor. Kastamonulular’ın bundan haberi var mı? İlçenin biri diyor ki uzman hekimimiz yok. Kardeşim ilçeyi bırak merkezde bile göğüs hastalıkları uzmanı yok. Biz hastaneden adamları kaçırmaya çalışıyoruz. Sağlıkta devrim yaptık diyorlar. Hekim seçme hakkımız var diyorlar. Ama bir ay boyunca muayene olmak için randevu alamı-yoruz. Kastamonu’ya görülen hak bu mu?” dedi.
“SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ NE OLDU?”
İlhan Engin, Rehabilitasyon Hastanesi’nin yeri ve daha önce yapılacağı ifade edilen Sağlıklı Yaşam Merkezi projeleri hakkında ise şunları söyledi: “2016 yılının Mart ayında bir açıklama yapıldı. Üç milletvekili ve belediye başkanı Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret etmişler. Sonrasında yaptıkları açıklamada mevcut hastanenin yanına Rehabilitasyon Hastanesi yapılacağını, eski hastane binasının olduğu alana da Sağlıklı Yaşam Merkezi yapılacağını aktarmışlar. Sağlıklı Yaşam Merke-zi’nin de Türkiye’de ilk olacağını söylemişler. Bakan da rehabilitasyon hastanesinin yeni hastaneye yakın olmasının önemli olduğundan bahsetmiş. Aradan bir yıl geçti ve denilenleri unuttuk. Şimdi de diyorlar ki Rehabilitasyon hastanesi eski hastanenin yanına yapılacak, Sağlıklı Yaşam Mer-kezi ile ilgili ise bir bilgi yok. Ama bütçeye bakıldı-ğında ise ne Rehabilitasyon ne de Sağlıklı Yaşam Merkezi ile ilgili bir ödenek var. Rehabilitasyon Mer-kezi taşındığında mevcut yeri ne olacak? Bu büyük bir soru işareti. İnşallah birine rezidans yaptırmazlar. Yada Ensar Vakfı’na falan bağışlamazlar.”
“SEÇİM YAKLAŞIYOR,
ÖZELUĞURLU YİNE
GÜNDEME GELİYOR”
Açıklamalarında Özel Uğurlu Hastanesi de unutmayan İlhan Engin, “Bu arada Özel Uğurlu Hastanesi’nin dördüncü senei devriyesini de geride bıraktık. AKP Genel Başkanı geçen geldiğinde dosya vereceğiz dediler. Ben her sene bu konuyu gündeme getiriyorum. Her sene de dosya vereceğiz dediler. Seçim yaklaştıkça yine gündeme geliyor” dedi. Kastamonu Devlet Hastanesi’nin zemin katından gelen kokularla ilgili de sürekli şikayetler aldıklarını da aktaran İlhan Engin, “Has-tanenin mazgallarından müthiş bir koku geliyor. Hastanenin atıklarından üretilecek metan gazıyla enerji üretilecekmiş. Ancak bu sistemi biz yapamamışız. Bu yüzden de bu gazı yüzde 40 oranın-da dışarı veriyormuşuz. O gaz adamın burnunu kemiğini kırıyor. Aşağıda biri kibrit çaksa hastane havaya bile uçabilir yakında” diye konuştu.
“KÜLTÜR BAŞKENTİ
KONUSUNDA KALICI
ESERLERİMİZ OLACAK MI?”
İlhan Engin, toplantının ikinci bölümünde ise Türk Dünyası Kültür Başkenti konusuna değindi ve şunları söyledi: “2018’in 1,5 ayı geride kaldı. Bu etkinlikler çerçevesinde neler yapacağız? Bir prog-ram var mı, üst kurul var mı, bütçesi belli mi? Bu işin bütçelendirilmesi lazım. Bugüne kadar resmi ağızlardan duyduğumuza göre bütçeden bir para ayrılmamış. 2013’te Eskişehir’e devlet bütçesinden 400 milyon lira aktarılmış. Ama bize yok. Yıl içerisinde Taşköprü sarımsak, İhsangazi siyez, Tosya pirinç festivali yapıyor. Acaba bu etkinliklerin adına Türk dünyası ekleyerek bir geçiştireceğiz. Kalıcı eserler olacak mı? 3-5 festivalle mi geçiştirilecek? Bir program yok çünkü. Bizi Türk Dünyası Kültür Başkenti yaptık diyen Kültür Bakanı’nı her gelişinde Kastamonulu bakan diye ağırlıyoruz. Adam Ordulu kardeşim. Buraya geldikten birkaç gün sonra gittiği EMITT fuarında Kastamonu’dan tek satır bahsetti o kadar. Bakanlığın sitesinde Kastamonu ismi bile geçmiyor. Ben bir Kastamo-nulu olarak bu durumdan rahatsızım. Eskişehir’e 400 milyon verilmiş. Kültür Bakanı Kastamonu’ya da kaynak ayırsaydı da yapacağımız eserleri gelecek nesillere bıraksaydık.”
“TAŞERON İŞÇİLER
BİZE GELMEDİ AMA BİZ
YİNE DE YANLARINDAYIZ”
Taşeron işçiler konusuna da değişen İlhan En-gin: “Taşeron işçilerin ne kadarı işe alındı? Kara-yolları’nda çalışanlar kadroya alınmadı mesela. İktidar partisine gittiler. Bize gelmediler gerçi, bizi yeni olarak görüyorlar, ama olsun biz onların hakkını savunmaya devam edeceğiz. AKP’ye gittiklerinde il başkanı ‘hükümetin bu arkadaşları mağdur etmeyeceği düşüncesindeyim’ dedi. Temenniden başka bir şey yapın kardeşim” dedi.
“KASTAMONU, BÜTÜNŞEHİR
UYGULAMASINA ELVERİŞLİ DEĞİL”
Toplantının bir bölümünü de Bütünşehir konusuna ayıran İlhan Engin, bu konuda da şunları aktardı: “Bütünşehir olacak Kastamonu diyorlar. Bunu daha önce söyledik. Biz Bütünşehir’e de Büyükşehir’e de şu ortamda karşı olduğumuzu söyledik. Bu durum bölünmenin önünü açan bir durum. Kastamonu’nun Bütünşehir olmasındaki sebep ne? Hizmet açısından Kastamonu’nun bu sisteme elverişli olmadığını ifade ettik. İdare edenler ve idare edenlere yardım edenler bunu açıklasınlar. Bütünşehir’de Büyükşehir Belediye Meclisi gibi bir meclis yok. Bütünşehir olduğunda kaldırılacak olan İGM’nin yerine gelecek bir kurum yok. Büyükşehirlerde bu var. İmar konusu il belediyesine bırakılmış. Özel İdare’nin makine parkı ve personeli ilçelere dağılacak. 20 ekibi yok ki 20 ilçeye dağılsın. Cide’ye yaşayan bir vatandaş köyde evini yıkıp mütevazi bir ev yaptıracak. Şu anda 6,5 metreyi geçmemek kaydıyla yaptırıyordu. Ancak Bütünşehir sonrasında önce mimar bulacak, mühendis bulacak proje çizdirecek. İlçe belediyesi bunu onaylayacak. İmara il belediyesi baktığı için de il belediyesi de bunu onaylayacak. Böylece ek masraflar olacak. Kastamonu köylüsünün bunları bilmesi lazım. Yerleşik planlar yapıldı. Kümes bile yaptırmak için izin alacak. Şu anda köylerde su parası yok. Sadece kuyunun elektrik parasını ödü-yoruz. O zaman gelecek su sayacı takacaklar. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi verecekler. Tüm köyleri tek tek gezip bu durumları anlatacağız. Belediye bütçesi artacak diyebilirler. Ama Özel İdare kaldırıldığında 120 milyon liralık bütçe Kastamonu Belediyesi’ne aktarılacak. Ek bir bütçe olmayacak. Ancak bunun ne kadarı köylere aktarılacak. Özel İdare’nin bütçesi köylere aktarılı-yordu. O zaman ne kadarı aktarılacak göreceğiz. Belediye Başkanı önce burnunun dibini mi düşünecek köydeki yolu mu düşünecek.”
“BANA DEVŞİRME DİYENLERE…”
İlhan Engin, açıklamalarının büyük bir bölümünü de Afrin harekatına ve ‘Yerli ve Milli olmak’ söyle-mine ayırdı. Atılacak adımlarda geç kalındığını ve geçmişte yapılan hataların bedelini ödediklerini söyleyen İlhan Engin, açıklamalarını şöyle devam ettirdi: “Bu ayıplarını yüzlerine vurduğumuz için vatan haini ilan edebilirler bizi. Arkadaşın biri diyor ya, biz canımızı vermeye hazırız diye. Biz çürük raporu mu alacağız kardeşim, biz sizden önce gideriz bu vatan için can vermeye. Biz askerliğimizi seve seve yaptık. Sizler gibi çürük raporu almadık. Bu milletin tek bir beka sorunu varsa o da bugünkü iktidardır. Biz 6 yıl önce söyledik Afrin harekatının yapılmasını. Daha önce de Fırat Kalkanı yaptık. Bunun da onun da yanındayız. Ancak geç kalındı. Şu anda kiminle savaşıyoruz? Ne yapmak istiyo-ruz? Bunu öğrenmek istiyoruz? Savaştıklarımız PYD dimi? Peki bunları benim vergimle 29 Ekim’de bunları sınırdan geçiren kimdi? Bunlara lahmacun ısmarlayan kimdi? Lahmacun ısmarladığım teröristlerle şu anda savaşıyorum. Birlikte çarpıştığımız ÖSO. Karmaşık bir grup. Orada işimiz bittiğinde o bölgeyi kime bırakacağız? ÖSO’ya mı bırakacağız? ÖSO’ya bırakacaksak Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz demenin ne manası var? Yapacaksak Fırat’ın doğusuna da gideceğiz. İstişare ile yapacağız. Dışişleri Bakanı yalnızlıktan dert yanıyor. Herkesle kavga eden sensin, bir tek dost bırakmadın, sonra da yanımızda değiller diyorsun. Bizim bu memleketten başka gidecek bir yerimiz yok. Bizim kazancımızın ne olacağını açıklasınlar. Amerika bir oyun oynuyor. Amerika’nın dediği olsa da Amerika kazanıyor, bizim dediğimiz olsa da Amerika kazanıyor. ÖSO dediğin topluluk nihayetinde paralı asker. Rusya keza aynı şekilde. Dış politika böyle çadır devleti haline gelirse böyle olur. Muz cumhuriyeti değiliz diye diye ülkemi muz cumhuriyeti ettiler. Milli ve yerlilikten bahsediyorlar. Bunları söyleyince vatan haini oluyoruz. Kastamonu’da 10 tane kapı çalsan 8’inden istiklal savaşı şehidi çıkar. Milli ve yerli ittifakın dışındakiler nasıl vatan haini oluyor? Kimse onlardan daha az vatansever değildir. Bu milletin evlatları Çanakkale’de Kurtuluş savaşında çarpışırken, birbirine sen hangi partidensin diye mi sordu? Şimdi Türkiye’yi biz idare ediyoruz diye bölenlere yamananlar, ülkeyi kutuplaştırmak isteyenlere hizmet ediyor. Herkes aynanın karşısına geçip özeleştirisini iyi yapsın. Bana devşirme diyenlere ben Devrekani Kınık Köyü’ndeki 600 yıllık mezarlığımı gösteririm. Sabır sabır bir yere kadar. Sabır taşı olsa taşlar. Ben omzumda arkadaşlarımın cenazesini taşırken, bize devşirme diyen şahıs daha babasında vitamin bile değildi. Oslo’da otur, Dolmabahçe’de tiyatro oyna, Apo’nun manifestosunu PKK milletvekilleriyle oku, çadır mahkemeleri kur, bugün savaştığın teröristlere lahmacun ısmarla, sonra kendine yerli ve milli de, bize de vatan haini. Allah’tan korkun. Allah devletimize zeval vermesin. Bu konu önemli. Türk milletinin menfaatine olan her şeyin arkasındayız. Mevzu vatansa gerisi teferruat diyoruz. Ancak bize zamanında morg bekçileri, kan emiciler, şehit cenazeleri üzerinden siyaset yapıyorsunuz, Fatiha bilmezler diyenler ve onu destekleyen arkadaşlar iyi dinlesin. Bunu söyleyen şimdi şehit cenazesine yaslanarak nutuk çekiyor. Onu destekleyenlerin utanmasını bekliyorum ben.”
3 MİLLETVEKİLİNİN YERİNDE
OLMAK İSTEMEZDİM,
30 KERE İSTİFA ETMİŞTİM”
İlhan Engin, basın toplantısının sonunda ise Kastamonu milletvekillerinin bir yaptırım güçlerinin olmadığından bahsetti. İlhan Engin, “Muhtar kadar bile yaptırım güçleri yok. Herşey Reis’lerinde biti-yor. Bir takım STK’dan ses çıktığı zaman bizimkiler arada eziliyor. Siz dinlemiyor musunuz vatandaşı diyorlar hemen. Kastamonu’nun milletvekili olan bu üç arkadaşın yerinde olmak istemezdim. 30 kere istifa etmiştim. Ankara’ya gidiyorlar topluca, Kastamonu için pazarlık ediyorlar sanıyoruz. Halbuki 30 ilin milletvekiliyle bir yemek yiyorlar. Dosya varsa danışmana veriyorlar, konuşamıyorlar bile. Bir yaptırım güçleri yok. Uğurlu Hastanesi’ni Reis isterse halleder diyorlar. Partinin istediğinin dışında bir şey söylersen dışarıdasın hemen. Biz STK’larla birlikte çalışacağız. Çünkü toplumun kılcal damarları STK’lardır” dedi.
“HER BELEDİYE MECLİS
TOPLANTISINI TAKİP EDECEĞİZ”
İlhan Engin, partilerinin yeni uygulamasından da bahsederek toplantıyı noktaladı: “Bu arada Kasta-monu’da bir ilki yaptık. Kuruluşumuzu tamamladıktan sonra, Mahalli İdarelerden Sorumlu il ve ilçe başkan yardımcılarımıza bir genelge yolladık. Her Belediye Meclis toplantısını artık izliyoruz. Bizden sonra sanırım CHP’de bu uygulamaya başlamış.”

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...