Ilgaz, böyle çok daha güzel

Ana Sayfa » Haberler » Ilgaz, böyle çok daha güzel

Türk Dünyası Kar Festivali ve Kızak Yarışları önceki gün Ilgaz’da gerçekleştirildi.
Sabah erken saatler de Kızak Yarışları ile başlayan etkinlikler, günün sonunda konser ve havai fişek gösterisiyle son buldu. Etkinlikler nedeniyle Ilgaz adeta doldu, taştı.
“Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında “Kızak Yarışları ve Kar Festivali” düzenlendi. Programa Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ile Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ilgaz’daki etkinlik nedeniyle Kastamonu Belediyesi Özel Halk Otobüsleri birer saat arayla Cumhuriyet Meydanı’ndan vatandaşları ücretsiz olarak Ilgaz’a taşıdı. Halkın ilgisinin bir hayli fazla olduğu görüldü. Programın devamında ise Kastamonu Belediyesi tarafından halka ikram da bulunuldu.
Ilgaz Dağı’nda gerçekleştirilen festival kapsamındaki kızak yarışlarına 10 kentte 15’i kadın toplam 73 sporcunun katıldığı öğrenildi.
Programa ailesiyle birlikte katılan Vali Yaşar Karadeniz, gazetecilere programı değerlendirdi.
Karadeniz: “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yarışlar düzenliyoruz. Ilgaz Dağı’nda yarışların yanı sıra bir yandan da ciddi bir turizm faaliyeti yapılıyor. Ilgaz Dağı’na önümüzdeki yıllarda yeni yatırımlar yaparak bölgenin daha da büyümesine çalışacağız” diye konuştu. Yarışlara ilginin yoğun olduğunu ifade eden Vali Karadeniz: “Kayak için tatil için gelenler de kızak yarışlarını takip ediyor. Onların da ilgisini çekiyor” ifadesini kullandı.
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, 600 yıllık bir geleneği yaşattıklarını vurguladı. Genç, yarışa farklı illerden çok sayıda sporcunun katıldığını aktardı. Yarışları erkeklerde büyüklerde Yetkin Turan, gençlerde Sadık Çolakoğlu, yıldızlarda Selahattin Ersöz, miniklerde Eymen Nafi Çelik ilk sırada tamamladı. Kadınlarda ise büyüklerde Sıdıka Nur Yüce, gençlerde İrem Sambur, miniklerde Nursena Sevinç birinciliği elde etti. Erzurum kızağında da büyüklerde Metehan Pak, gençlerde Yusuf Yurdalan, Yıldızlarda Murat Aksakallı, miniklerde Yunus Yıldırım, halk yarışlarında da Cemil Değirmenci birinci oldu.

BENZER İÇERİKLER

Kastamonulu Songül’de yaralandı

Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...

Rıfat Ilgaz 107 yaşında!

Rıfat Ilgaz 107 yaşında! “Sınıf’ın ozanıyım mimli, Hababam Sınıfı’nın yazarıyım ünlü. Kim...

Başkan’dan meydan mesajı

Başkan’dan meydan mesajı KASTAMONU Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Nasrullah Meydanı projesi ile ilgili...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...
Rıfat Ilgaz 107 yaşında!
Rıfat Ilgaz 107 yaşında! “Sınıf’ın ozanıyım mimli, Hababam Sınıfı’nın yazarıyım ünlü. Kim...
Başkan’dan meydan mesajı
Başkan’dan meydan mesajı KASTAMONU Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Nasrullah Meydanı projesi ile...
Engin: Başhekim neden istifa etti?
Engin: Başhekim neden istifa etti? İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, düzenlediği basın toplantısında...
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam Ak Parti Kastamonu 5. İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurulu dün Grand...