Kastamonu ayni yerde yine tek yürek

Ana Sayfa » Haberler » Kastamonu ayni yerde yine tek yürek

2016 yılında darbe girişiminin hemen sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Kastamonulular, bu hain darbe girişiminin birinci yılında da yine aynı alanda demokrasi nöbeti tuttu.
Kastamonulular ellerinde Türk bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı’na akın etti ve sabahın erken saatlerine kadar meydandan ayrılmadı. Meydanı dolduran vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Darbeciler halka hesap verecek”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atarak FETÖ ve elebaşı Fetullah Gülen’i lanetledi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki demokrasi nöbetinde Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş halka seslendi. Demokrasi nöbetine kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri de katıldı.
TAHSİN BABAŞ:
“15 Temmuz’u vatandaşlara en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor. 15 Temmuz gecesi milletin savunmasında kullanılmak için milletimizin vergileriyle alınan savunma silahların namluları, şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızmış olan kalleşler tarafından halka çevrilmiş ve ateşlenmiştir. Tek dertleri vatanlarında özgürce yaşamak, değerlerini korumak olan silahsız sivil halkın üzerine ateş açan bu kalleşler, Türkiye Büyük Millet Meclisimizi, gazi meclisini bombalamışlardır. Cumhurbaş-kanlığı Külliyesi’ne bomba yağdırmışlardır. 15 Temmuz’daki bu kara geceyi; ellerinde ay yıldızlı bayraklarıyla meydanlara ko-şan, tanklara, uçaklara, silahlara karşı, vatanına iman dolu göğ-sünü kalkan yapan asil milletimizin vakur duruşu aydınlatmıştır. Bu şanlı mücadele göstermiştir ki milletin gücünün üstünde bir güç yoktur, olamaz. Bu mukaddes zafer tarihteki yerini almıştır. milletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğunu bir kez daha göstermiş, demokrasi nutukları atan Avrupa’ya demokrasi dersi vermiştir.Bizler milletin seçilmişleri olarak kendimizi hain kalkışmanın olduğu gece millete yani sizlere teslim ettik. Bu ülkenin bir evladı olarak hain saldırıya karşı koymak adına sizlerle ilk günden itibaren meydanlarda olduk. Bu süreçte gördük ki bu millet çok büyük bir millet. bu iman çok büyük bir imandır. Ecdadının izinden yürüyen aziz milletimiz, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla Türk Milleti’nin damarlarındaki asil kanın ne kadar taze olduğu bir kez daha göstermiştir.”
MURAT DEMİR:
“15 Temmuz gecesi, minarelerde selalar, ellerde bayraklar, dillerde tekbirlerle egemenliği kimseye vermeyeceklerini gösterdi. 2’inci İstiklal Harbinden alnımızın akıyla çıktık. Vatanımız tehlikeye girdiğinde hepimiz, tankların önüne başını koyan aziz milletin mensuplarıyız. Bizim gösterdiğimiz bu demokrasi şölenini herkes gıpta ile izledi. Bu milletin tekbir amacı vardı oda vatanı savunmaktı. 15 Temmuz Sevr zayıflamasından kurtulamayan ikiyüzlü batının suçüstü halidir. 15 Temmuz 7 düvele diz çöktüren Çanakkale ve Kurtuluş savaşının aniden tezahürüdür. 15 Temmuz darbe ve işgal çapulcularının bütün renk ve farklarıyla bir olmuş, Aziz millet tarafından meydanlarda boğulması-dır. 15 Temmuz içimizdeki hainlerin milli irade ateşinde kavrulmasıdır. 15 Temmuz şehitler, gaziler ve demokrasi günüdür. Destanın kanla yazılmasıdır. 15 Temmuz büyük arınmadır. Piş-manlık ve kopuş fırsatıdır. 15 Temmuz yüce Yaradanı ve Pey-gamberimizi istismar ederek insanları aldatan FETÖ’nün cümle aleme teşhir ve rezil edildiği vakti mücadeledir. 15 Temmuz ikinci kurtuluş savaşı zaferidir. Demokrasi, milli iradeye vurulan darbeleri, unutmadık, unutturmayacağız. Rabbim hainlere fırsat ver mesin, Aziz vatanımızda şanlı bayrağımız ilelebet var kalsın.”
METİN ÇELİK:
“15 Temmuz 2016 gecesi bu hain kalkışma başladıktan hemen sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine aziz milletimiz icabet etmiş, aziz milletimiz üzerine yönelen silahlara, tanklara, tüfeklere, uçaklara, helikopterlere kısacası ateşe karşı yürümüş ve canı pahasına ülkesini kurtarmak için mücadeleye başlamıştır. Tabi ki aziz milletimiz darbeye karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımız, emniyet mensuplarımız ile el ele vererek bu hain girişimi boşa çıkarmıştır. Biz ilk defa bu kadar büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Buna benzer olaylarla elbette karşılaştık ama en büyüğü bu oldu. Biz ülke olarak ne zaman ekonomik ve siyasi olarak hamle yapsak, ne zaman büyümeye, gelişmeye bölgesinde söz sahibi olmaya başlasak tuzaklarla, oyunlarla, terörle, darbelerle önü kesilmeye çalışıldı. Cumhuriyet tarihinde boyunca demok-rasimiz belirli aralıklarla kesintiye uğratıldı. Elbette büyüyen ve gelişen Türkiye’yi, 15 yıldır yatırımlarıyla milletinin refah seviye-sini arttıran Türkiye’yi düşmanları istemiyor. Şuanda FETÖ, PKK, DAEŞ ve tüm terör örgütlerini üstümüze salıyorlar. Ama ben inanıyorum ki bu büyük millet, bu büyük devlet tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birlik beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde ülkemiz üzerinde oynanan tüm oyunlara ve bize yönelen tüm tenkitlere gereken cevabı verecek ve 2023 hedeflerimize emin adımlarla yürüyecektir.”
HAKKI KÖYLÜ:
“Darbenin yapıldığı ilk günlerde kafamız daha bulanıktı, ne olduğunu tam anlayamamıştık. Bir darbe girişimi olmuş, darbe bastırılmış ama bunun arkasını kestirememiştik. Bu sadece rejimi yıkmak, hükümeti yıkmak veya meclisi bertaraf etmek için yapılmış bir hareket değildi. Bu bir işgal hareketiydi. Eğer bu işgal hareketi olmasaydı bu zamana kadar yaşadığımız darbelerin bir benzeri olurdu. O ihtilallerde halkın üzerine toplar, tüfekler, silahlarla yürünmemişti. Tabi ki ihtilalleri, darbeleri kabul etmemiz mümkün değil, ancak böylesi daha vahim oldu. Bütün vatandaşlar, Cumhurbaşkanımızın bir sözü ile vatandaşlar hain girşimi önlemek için sokaklara çıktı. Herkes şehit olma düşüncesi ile sokaklara çıktı. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek olan şeyler oldu. İşte çılgın Türkler bunlar. Bunlar makam mevki, para peşinde olan insanlar değil. Sokakta gördüğünde kimsenin önemsemediği ama, söz konusu vatan olduğunda canavar olan insanlar var. İşte bizi ayakta tutan bu. Bu şuuru kaybettiğimiz zaman başımıza daha büyük sorunlar gelir. Türkler içinden hainler bulunarak millet değil. Tüm dünya bunu anladı. İçimizdeki hainler bitmedi. Bitmez. 16 tane devlet kurmuş biz milletiz ama bu devletlerin 15’ini içimizdeki hainler yüzünden yıkıldı. Ne zaman hainler ortaya çıktı devletimiz o zaman zarar gördü. İçimizdeki hainleri temizlemek zorundayız. Bunun dışında devlet olarak, böyle bir darbe ile karşılaşırsak millet darbenin önüne çıkar diyerek gaflete düşmemeliyiz. Evet millet görevini yapar, ama bizim buna fırsat vermememiz lazım. Bu bizede ders oldu. Artık devleti yönetenler bu tip yapıların başımıza neler getireceğini düşünüerek hareket etmeliyiz.”
YAŞAR KARADENİZ:
“Ülkemizi tıpkı Afganistan’da olduğu gibi, İrak’ta ve Suriye’de olduğu gibi yıllar sürecek kargaşa ve kaosa sürüklemeyi hedefleyen ve böylece Ortadoğu’da istediği gibi at koşturmayı planlayan ülkelerin taşeronluğunu üstlenmiş hainlerin bir yıl önce gerçekleştirmeye çalıştıkları 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümündeyiz. Milletimizin top yekün karşı çıktığı ve kısa sürede zaferle başlatılan bu girişimde şehitler verdik. Gazileri-miz bu saldırılara büyük bir dirençle göğüs gerdiler ve  bugün onların hatırasını yaşatmak için 15 Temmuz şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinliklerinde, tıpkı bir yıl önce-sinde olduğu gibi dimdik ayakta ve bir aradayız. Katılımlarınız-dan dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Sevgi ve saygılarla hepinize hoş geldiniz diyorum. Kahraman şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum. Değerli Kastamonulular, 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Devletimizin ve milletimizin bekası için 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için Dünyanın başka hiçbir ülkesinde başka bir örneği yaşanmamış olan ve kendi ülkesini başka ülkelerin emrine verme hainliğini gösteren FETÖ/PYD terör örgütünün bu ihanetini nesilden nesile aktaracağız. Bu ihaneti iyi okuyacağız, iyi anla-yacağız ki; bizler sonrakilere doğru aktaralım.”
(HABER: BARIŞ KARABACAK)

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...