Kastamonulu Aslandağ ailesi, Türkiye’nin en güçlü sanayicileri arasına girdi

Ana Sayfa » Ekonomi » Kastamonulu Aslandağ ailesi, Türkiye’nin en güçlü sanayicileri arasına girdi

48162

Kastamonulu Aslandağ Ailesi’nin 1988’de 70 metrekarelik bir atölyede kurduğu Aslandağ Ahşap, kapı, mutfak ve banyo üretiminde Türkiye’nin en güçlü sanayicileri arasına girdi.
Firmanın sanayi cirosu 70 milyon lirayı bulurken, ihracatın ciro içindeki payı da yüzde 10’a ulaştı. Artella markasıyla piyasada yüksek bir pazar payına sahip firmanın hedefi, ihracatı-nı artırarak ‘dünyanın kapıcısı’ olmak. Bunun için Sakarya’da yeni fabrika yatırımı planlayan Aslandağ Group Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, yönetim kurulunda yer alan kardeşleriyle birlikte Hürriyet gazetesinden Sadi Özdemir’e röportaj verdi.Röportajın tam metnini aşağıda bilginize sunuyoruz.
MARANGOZ BABA
“Aslandağ Group’un kökeni marangozluktan gelir. 60 yıl önce memleketimiz Kastamonu’da, ahşap ev ustası olan babamız Sadettin Aslandağ, bir evi temelinden çatısına kadar ahşaptan ve tamamı el işçiliğiyle yapıyordu. Biz ise bugünün şartlarına uygun olarak, kurumsal, yeni teknoloji ve endüstriyel üretim sistemlerini kullanan bir şirket olarak aslında baba mesleğimizi devam ettiriyoruz. 1977 yılında işe başladık ve 1988’de ilk atölyemizi İstanbul’da Göztepe Sanayi Sitesinde kurduk. 70 metrekarelik bir atölyede 6 kişi çalışıyorduk. Daha sonra yanımızdaki 3 dükkanı da alarak 210 metrekarelik bir alana yayıldık. 2005’te Ümraniye’de 4000 metrekarelik bir alan üzerine kendi fabrikamızı kurduk. 2014’te de 20 bin metrekarelik (kapalı alan 10 bin metrekare) mevcut fabrikamızda çalışmaya başladık.”
ABİ-KARDEŞ AİLE ŞİRKETİ
“Şirketimizi Tuncay ağabeyimin ve benim girişimlerim, Salih ağabeyim ve kardeşim Aydın’ın desteğiyle bugünlere kadar geldi. Grubumuzun en bilinen markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo çözümleridir. Artella markamızla, ahşap kapı ve koridor mobilyası üretiyoruz. Markalı büyük konut projelerinde çok ürünümüz var. “Bağdat Caddesi projelerinde pazarın yüzde 60’ına sahibiz” diyebilirim. Aslandağ Group olarak ahşap kapı, mutfak ve banyo mobilyaları, çelik kapılar, süpürgelik ve portmanto işleriyle ilgili ağırlıklı olarak proje bazında A sınıfı iş yapan müteahhit firmalara hizmet veriyoruz. 2005 yılında Artella markamızı oluşturduk. O yıllarda Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü hızla gelişiyordu. Bununla birlikte kapı ve mutfak ihtiyacı arttı ve biz de kaliteli ürün ve nitelikli hizmet boşluğunu doldurmuş olduk. Artella markamızla birlikte kapı aksesuarları markası Leono, kasa pervaz markası Compodoor ile ahşap kapı sistemlerinde komple bir çözüm sunuyoruz.”
13 ÜLKEYE KAPI SATIYORUZ
Türkiye kapı pazarının önemli oyuncularından Aslandağ Ahşap (Artella), bu yıl 90 bin kapı üretim hedefine sahip. Sakarya’da daha büyük bir fabrika yatırımı için arsa alan firmanın 60 milyon TL’lik cirosu içinde yüzde 10 olan ihracatının payı da hızla yükseliyor. Aslandağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, “Aslandağ Ahşap tarafında geçen seneyi 60 milyon TL, STCA Gayrimenkul’de ise 50 milyon TL ciroyla kapattık. Aslandağ Ahşap 2015’de yüzde 50 büyüdü ki bu yıl yüzde 100 büyüme göstereceğiz. 2017’de ise yüzde 40 büyüme hedefliyoruz” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu yıl kapıda 90 bin adet üretim hedefimiz var. 11 bin takım mutfak dolap, 15 bin takım da banyo üretimi planlıyoruz. Gürcistan, Macaristan, Almanya, Amerika, Arabistan ve Afrika ülkeleri olmak üzere 13 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımızı bu yıl yüzde 20 artırıyoruz. 2018’de Sakarya Mobilya Organize Sanayi bölgesinde inşaatını sürdürdüğümüz 40 bin metrekarelik fabrikamıza taşınacağız.”
STCA GAYRİMENKUL
MARKASIYLA KONUT DA
ÜRETİYORUZ
Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, inşaat işine de girdiklerini belirtiyor ve şu bilgileri aktarıyor: “Bu kadar yıldır inşaat sektörüne iş yaptığı-mız için doğru konut projesi hangi lo-kasyonda gerçekleştirir, nasıl bir mimari tercih edilir, hangi malzeme seçilir gibi inşaat sektörüne dair önemli tecrübeler edindik. 2009 yılında STCA Gay-rimenkul’ü kurduk. İlk konut projemiz, 2015 yılında Kartal Atalar’da Yuvam Kartal projesi oldu. Şu anda yine Kar-tal’da hayata geçirdiğimiz Kartallife Atalar projemizin inşaatına ve satışlarına devam ediyoruz. Aile konseptine hakim projemiz, Adalar manzarasıyla ön plana çıkıyor. STCA Gayrimenkul’-ün başında kardeşim Aydın var. STCA markası aile şirket yönetimini oluşturan 4 kardeşin sırasıyla (Salih, Tuncay, Cemal, Aydın) isimlerinin baş harflerini temsil ediyor.”

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...