KDH’da ERCP devreye girdi

Ana Sayfa » Haberler » KDH’da ERCP devreye girdi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi’ne, safra kesesi taşlarının daha kolay düşmesini sağlayan ERCP cihazı kuruldu.
ERCP (Endoskopik Retograt Kolonjiopankreotografi) adı verilen  tıbbi cihaz yöntemiyle safra kesesi kanallarını tıkayan taşlar hiç bir cerrahi müdaheleye gerek kalmadan alınabilecek. Geçtiğimiz günlerde 33 yaşında bir bayan hastanın safra kanalında sıkışan taşın cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düşürüldüğünü ifade eden Çapa Tıp Fakültesi mezunu ve ilk görev yeri Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi olan genç Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Sami Evirgen, ERCP cihazı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Safra kesesinde bulunan taşlar eğer yerinden oynarsa, karaciğerden gelen kanal da tıkanıklık yapar ve sarılığa neden olur. Sarılığın nedeni safra kesesinden karaciğerden gelen kanala düşmüş taş da olabilir. Safra kesesi taşları için bundan böyle hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hastanemize yeni kurulan bu cihaz sayesin de safra kesesi hastalarının teşhis ve tedavileri yeni yöntem sayesinde kolaylıkla yapılabiliyor.”
KDH DE İLK UYGULAMAYI 
YAPMAK BİZE NASİP OLDU
Evirgen açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yeni cihaz ile ilk uygulamayı yapmak bize nasip oldu. 33 yaşında bir bayan hasta safra yollarında bulunan taşı düşürememesi nedeniyle sarılık ve karın ağrısı şikayetleriyle hastanemize başvurdu. Yapılan tanı ve tetkiklerin de hastamızın safra kanalını tıkayan bir taş olduğunu gördük. Hastanemize yeni kazandırılan ERCP cihazıyla hastamızın safra kanalını tıkayan taşı herhangi bir cerrahi müdaheleye gerek duymadan cihaz sayesin de ince bağırsağa düşürülmesi sağlandı ve başarılı bir operasyon oldu. Artık bu cihaz sayesinde safra kesesinde oluşan taşlar kırılmadan kolay bir şekilde düşürülecek. Bu tür hastalarımız yapılan tedavilerin ardından hastanemizde takip amaçlı bir iki gün misafir edildikten sonra sağlığına kavuşmuş olarak evine gönderilecek.  Kastamonu için büyük bir kazanım olan bu cihaz sayesinde safra kesesinde taş olan hastalarımızında ileri merkezlere gitmesine gerek kalmayacağını gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim.”  

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...