KDH’da ERCP devreye girdi

Ana Sayfa » Haberler » KDH’da ERCP devreye girdi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi’ne, safra kesesi taşlarının daha kolay düşmesini sağlayan ERCP cihazı kuruldu.
ERCP (Endoskopik Retograt Kolonjiopankreotografi) adı verilen  tıbbi cihaz yöntemiyle safra kesesi kanallarını tıkayan taşlar hiç bir cerrahi müdaheleye gerek kalmadan alınabilecek. Geçtiğimiz günlerde 33 yaşında bir bayan hastanın safra kanalında sıkışan taşın cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düşürüldüğünü ifade eden Çapa Tıp Fakültesi mezunu ve ilk görev yeri Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi olan genç Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Sami Evirgen, ERCP cihazı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Safra kesesinde bulunan taşlar eğer yerinden oynarsa, karaciğerden gelen kanal da tıkanıklık yapar ve sarılığa neden olur. Sarılığın nedeni safra kesesinden karaciğerden gelen kanala düşmüş taş da olabilir. Safra kesesi taşları için bundan böyle hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hastanemize yeni kurulan bu cihaz sayesin de safra kesesi hastalarının teşhis ve tedavileri yeni yöntem sayesinde kolaylıkla yapılabiliyor.”
KDH DE İLK UYGULAMAYI 
YAPMAK BİZE NASİP OLDU
Evirgen açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yeni cihaz ile ilk uygulamayı yapmak bize nasip oldu. 33 yaşında bir bayan hasta safra yollarında bulunan taşı düşürememesi nedeniyle sarılık ve karın ağrısı şikayetleriyle hastanemize başvurdu. Yapılan tanı ve tetkiklerin de hastamızın safra kanalını tıkayan bir taş olduğunu gördük. Hastanemize yeni kazandırılan ERCP cihazıyla hastamızın safra kanalını tıkayan taşı herhangi bir cerrahi müdaheleye gerek duymadan cihaz sayesin de ince bağırsağa düşürülmesi sağlandı ve başarılı bir operasyon oldu. Artık bu cihaz sayesinde safra kesesinde oluşan taşlar kırılmadan kolay bir şekilde düşürülecek. Bu tür hastalarımız yapılan tedavilerin ardından hastanemizde takip amaçlı bir iki gün misafir edildikten sonra sağlığına kavuşmuş olarak evine gönderilecek.  Kastamonu için büyük bir kazanım olan bu cihaz sayesinde safra kesesinde taş olan hastalarımızında ileri merkezlere gitmesine gerek kalmayacağını gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim.”  

BENZER İÇERİKLER

Kastamonulu Songül’de yaralandı

Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...

Rıfat Ilgaz 107 yaşında!

Rıfat Ilgaz 107 yaşında! “Sınıf’ın ozanıyım mimli, Hababam Sınıfı’nın yazarıyım ünlü. Kim...

Başkan’dan meydan mesajı

Başkan’dan meydan mesajı KASTAMONU Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Nasrullah Meydanı projesi ile ilgili...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...
Rıfat Ilgaz 107 yaşında!
Rıfat Ilgaz 107 yaşında! “Sınıf’ın ozanıyım mimli, Hababam Sınıfı’nın yazarıyım ünlü. Kim...
Başkan’dan meydan mesajı
Başkan’dan meydan mesajı KASTAMONU Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Nasrullah Meydanı projesi ile...
Engin: Başhekim neden istifa etti?
Engin: Başhekim neden istifa etti? İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, düzenlediği basın toplantısında...
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam Ak Parti Kastamonu 5. İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurulu dün Grand...