Kredi tutarı:39 Milyon TL

Ana Sayfa » Ekonomi » Kredi tutarı:39 Milyon TL

261161

S.S. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 59’uncu Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi.
Grand Moni Altın Salon’da gerçekleştirilen genel kurula Belediye Başkanı Tahsin Babaş, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kooperatif ortakları katıldı.
Mali hesapların ibra edildiği kongrede sadece yeni denetleme kurulunun seçimi yapıldı.
Kooperatif Başkanı Dursun Ergin’in açılış konuşması ile başlayan kongrede daha sonra yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu faaliyet raporu ile gelir gider tablosunun yanı sıra 2016 yılı tahmini bütçe onaylandı.
Kooperatifin 2015 yılında 39 milyon TL kredi kullandırdığı açıklanırken 2015 yılı gelirinin 2 milyon 27 bin TL, aynı dönemde giderinin ise 1 milyon 355 bin TL olduğu belirtildi. 2016 yılı tahmini bütçe ise gelir 2 milyon 363 bin TL, gider ise 1 milyon 678 bin TL olarak onaylandı. Denetleme kurulu seçimi sonrası ise asil üyeliklere Ahmet Sarıahmetoğlu ile Mustafa Karamustafa seçildi.
ERGİN: “KÜÇÜK ESNAF
İÇİN KOOPERATİFİN
ÖNEMİ ÇOK BÜYÜKTÜR”
2015 yılında kooperatif ortaklarına 40 milyona yakın kredi kullandırdıklarını, kooperatifin Kastamonu’daki küçük esnaf için büyük önem taşıdığını belirten Ergin, “Kastamonu Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak 2.Grupta ortak başına 150 bin TL kredi verir durumdayız. Bankaların faiz oranları son 1 yılda artmasına rağmen hükümetimiz bu konuda esnafımızı düşünmüş 1 yıla kadar olan kredilerde faiz oranını yüzde 4, 1 yılın üzerindeki kredilerde ise faiz oranını yüzde 5 olarak sabit tutmuş, artış yapmamıştır. Kastamonu Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi olarak bugüne kadar 64 milyon TL plasman kullandırmış olan bir kooperatifiz. Sadece 2015 yılında ise 40 milyon TL’ye yaklın kredi kullandırdık. Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak bugüne kadar bütün ortaklarımıza eşit muamele yapmayı, kanunun bize verdiği yetkiyi kullanarak tüm ortaklarımızını önüne açmaya çalışmayı kendimize görev bildik. Küçük esnaf için Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin önemi çok büyüktür. Küçük esnafımızın 150 bin TL gibi bir krediye ulaşma imkanı çok düşükken, Esnaf Kefalet Kooperatifi tüm mal varlığıyla esnafımıza kefil olması sayesinde küçük esnafımız bu krediyi kullanma imkanı buluyor.” diye konuştu.
30 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİMİZ SÜRÜYOR
Kooperatif ortaklarına yeni bir uygulama ile 30 bin TL faizsiz kredi kullandırabileceklerini de hatırlatan Dursun Ergin,”Hükümetimizin açıkladığı 30 bin TL faizsiz destek kredimiz var. Esnaf olanlar, bugüne kadar KOSGEB’ten destek alamayanlar ve Aralık 2015 itibariyle Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne borcu olmayanlar bu krediden faydalanabilecekler. Bu şartlara uyan ortaklarımız başvuruda bulunabilirler. Bunun haricinde tükenmeye yüz tutan mesleklerede faizsiz kredi desteğimiz sürüyor.” dedi.
BAŞKAN BABAŞ’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Yeni sanayi sitesi kurulması için gösterdiği çabalardan ötürü Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür ettiğini belirten Dursun Ergin, “Yıllardır sanayi sitelerinin şehir içinde kaldığını konuştuk ve Kastamonu’nun yeni bir sanayi sitesine ihtiyacı olduğu hep gündemimizde yer aldı. Kastamonu’ya yeni bir sanayi sitesi yapılması ve bu sanayi sitesinin yapılacağı yer noktasında Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın ciddi gayretleri oldu. Kendileri bu çalışmayı en kısa sürede neticelendirerek Maslak Sanayi Sitesi’ni Kastamo-numuza kazandıracaklarına yü-rekten inanıyorum.” diye konuştu.
AYLIK ÜCRET VE HUZUR HAKLARI TESPİT EDİLDİ
Kongrede ayırca yönetim ve denetim kurulu üyelerinin 2016 yılında alacakları aylık ücret ve huzur hakları da belirlendi. Kooperatif ortakları yönetim kurulu başkanının maaşını 7 bin 535 TL, başkan vekilinin maaşını 3 bin 100 TL, murahas üye maaşını 2 bin 400 TL, yönetim kurulu üyesi maaşını 2 bin 200 TL, denetim kurulu üyeleri maaşını bin 100 TL, günlük net yolluk bedelini ise 225 TL olarak kabul etti.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...