KÜ 6’ncı patentini aldı

Ana Sayfa » Eğitim » KÜ 6’ncı patentini aldı

31172

Kastamonu Üniversitesi 6’ıncı patentini aldı.
Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Soner Bilen’in “Yavru Balık Boylama Makinası” projesi üniversitenin patent sayısı 6’ya yükseldi.
Kendi türünün küçüklerini yeme alışkanlığı ve yem alamama gibi davranışlarından kaynaklanan balık kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan Yavru Balık Boylama Makinası, dün Kastamonu Üniversitesi Konukevi’nde düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Bugüne kadar 5 patent bir de endüstriyel tasarım tescilini tanıtan Kastamonu Üniversitesi’ne yeni patenti kazandıran Yard. Doç. Dr. Soner Bilen’in çalışması, emsalleri arasında sürati bakımından bir ilk olma özelliği ile de ön plana çıktı.
AYDIN: “BU SÜRATTE BİR
MAKİNE ÜRETİLMEMİŞTİR”
Yard. Doç. Dr. Soner Bilen’in lisans öğreniminden bu yana öğrencisi olduğunu söyleyen ve elde ettiği başarı için kendisine teşekkür eden Rektör Aydın “Yavru Balık Boylama Makinası” hakkında şunları söyledi:
“Üniversitemiz bugüne kadar 5 patent bir de endüstriyel tasarım tescilini tanıtmıştı. Bugün endüstriyel tasarım ile birlikte 7’nci mahsulümüzü tanıtıyoruz. Yavru Balık Boylama Makinası patentimizin teknolojisini üreten geliştiren ve patentini alan öğretim üyemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi ve aynı zamanda Su ve Sualtı Sporları Uygulama Araştırma Merkez Müdürü Yard. Doç. Dr. Soner Bilen’dir. Kendisinin daha önce de bir patentini tanıtmıştık. Türkiye de yetiştirme yolu ile balık üretimi yıllardır yapılmakta. 2015 yılı itibariyle 106 bin tonu alabalık, diğerleri ağırlıklı levrek ve çipura olmak üzere 240 bin civarında bir üretimimiz var. Hayal ettiği noktaya Türkiye bu anlamda yaklaşmaktadır. Balık yetiştirmenin de besleme, aşılama, yetiştirme gibi çok prosedürle bir işi var. Balıklarda bu yüzden ekstra olarak boylama bu nedenle önemlidir. Hem sürat hem de zayiat açısından boylamanın teknolojik olarak makine ile yapılması da bir önem arz etmektedir. Makine en küçük yavrundan başlamak üzere 40 gram ağırlığa kadar olan balıkları boylamakta ve 3 farklı boya ayırmaktadır. Saatte 20 bin balığı boylamaktadır. Şu ana kadar bu süratte bir makine üretilmemiştir. Dolayısıyla bu makine sürati bakımından bir ilktir. Bin tonluk bir çiftlikte son derece tesirli ve kısa zamanda tesir alacak makinadır. Çünkü boylama ekipmanları zayiatı önlemek ve süratli çalışmak için önemlidir. Yard. Doç. Dr. Soner Bilen’e teşekkür ederim. Memleketimize ve sektöre hayırlı bir hizmet olur. Yatırıma sevk edildiği zaman da inşallah güzel bir üretimi olur. Bundan sonra muhtemelen kendimiz yatırımımızı yapacağız. Sanayisini de kendimiz kuracağız.”
Yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişinin öldürüldüğü ve 65 kişinin yaralandığı alçak terör saldırı ile ilgilide konuşan Rektör Aydın, “Terör son zamanlarda toplu katliam olarak karşımıza çıkıyor. En son 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece İstanbul’da ağır kayıp verdiğimiz vahşeti yaşadık. Başta şehit polisimiz olmak üzere ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Katledilen tüm insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. İnşallah bu son olur. Bir daha bunları yaşamak istemiyoruz. Milletimizin ve insanlığımızın başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.
BİLEN: “BÜYÜK İŞLETMELER
İÇİN AKILCI ÇÖZÜM”
Makinanın teknik özellikleri ile ilgili sunum yapan patent sahibi Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen, balık üretiminde; balık aşılamak, yemlemek ve boylamak olmak üzere üç önemli aşama olduğunu olduğunu kaydetti ve “Türkiye’de yaklaşık 106 bin ton alabalık üretimi var. Levrek ve çipura üretiminde boylama işlemi ikinci plandadır. Alabalıkları boylamazsanız aynı gruplar arasında ciddi bir fark oluşmakta. Birbirini yeme, küçük balıkların yem alamamasından dolaylı boyların küçük kalması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları gidermek için biz balıkları düzenli olarak aynı balıkları boyluyoruz. Bin tonluk bir işletmede yaklaşık 40 milyon balık elde ettiğini düşünürseniz yavru balıkları boylamalarının ne kadar önemli bir hadise olduğunu anlaya biliriz. Bütün alabalıkların boylama prensibi kafa arkasında ki genişliğe göre yapılır. Balıkları tartmak gibi bir şansınız yok henüz öyle bir cihaz üretilmedi. Sistemimiz büyük balıktan başlıyor, küçük balıkları en alta atıyoruz. Sistemin piyasada ki olanlardan en büyük farklılığı içerisinde iki tane motorunun olması. En önemli özelliği mil bulunmakta. Bu mil içeride motora bağlı ikisi de yukarı doğru dönüş hareketi yapabiliyor. Bu dönüş hareketi balıkların daha hassas bir şekilde boylanmasına sağlıyor. Balıkların içerisine konulan haznenin içinde ki boşlukta balıklar akışı sağlanıyor. Balıklar sistemin giriş kısmında ki özel bir kapakla istediğimiz miktarda balık aktararak sistemin içine düşüyorlar. Balıklar büyük, küçük ve daha küçük olmak üzere üç farklı boylama üzerine gidebiliyorlar. Bu sistemin en önemli özelliği çift motor olması, sistemin dönüyor olması ve yatık eğik düzlemin daha geniş ve uzun olması boylama anlamı sağlıyor. Bin tonluk bir üretim çiftliğinde düzenli üretim döngüsünün olduğu ortamda bu makine son derece etkili olarak çalışacaktır.” diye konuştu.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...