Ne mutlu bana ki ÖĞRETMEN oldum

Ana Sayfa » Eğitim » Ne mutlu bana ki ÖĞRETMEN oldum

2511152

24 Kasım Öğretmenler Günü Kastamonu’da Göl Anadolu Öğretmen Lisesi’nin organizasyonunda kutlandı. 
Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti. 
Halk Eğitim Merkezi’ndeki törene Vali Şehmus Günaydın, Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı Vekili Tevfik Anzerlioğlu, Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan ve Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’nun yanı sıra öğretmenler katıldı.
Törende yeni atanan öğretmenler adına konuşan Nazmiye Balta sözlerine Necip Fazılkısakürek’in bir hikayesiyle başladı. Öğretmenlerin birer klavuz olduğunu belirten Balta, “Öğretmenler birer klavuzdur. İşini ve yolunu bilen klavuz ile yolculuk mutlaka iyi sona erer. Öğremtnelik mesleği herşeyen önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprağa atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendini feda etmesi gerektiği gibi öğretmende hayatını bu şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Asla unutulmamalıdır ki; Başağın yetişmesine engel zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir. Öğretmenler birer ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü ve geleceği görmelidir. Ayna kırık olursa ona bakanlar baktığına pişman olur. Öğretmenin bir ayna olarak kendisine çok iyi bakması gerekir. Ne bir doktor, ne bir mühendis, ne de bir hakim öğretmen yetiştirebilir. Ancak öğretmen tüm bu mesleklere mensup kişileri yetiştiren kişidir.” ifadelerini kullandı. 
Balta’dan sonra emekli öğretmenler adına kürsüye çıkan İslam Bezcioğlu ise 30 yıla yakın olan meslek hayatının her anını öğrencilerine ayırdığını ve bu nedenlede bir gün kendi oğlunun kendisine sitemde bile bulunduğunu açıkladı. 
Her bir öğrencisini Atatürk’e ve Cumhuriyet’e saygılı, ülkesini seven, çevresine duyarlı, bilmsel çalışmalara açık, hak ve özgürlüklere saygılı, büyüğünü sayan, küçüğünü seven, adalete saygılı, kin ve nefretten uzak bireyler olarak yetiştirmeye çalıştığını belirten İslam Bezcioğlu, “Bugün Atatürk’ün Başöğretmenliğe kabul edildiği 24 Kasım. Hepimize kutlu olsun. 10 Şubat 1986’da Ortaköy’de göreve başladım. Emekliliğe Candaroğulları İlkokulu’ndan ayrıldım. 30 yıla yakın meslek hayatımın her anını öğrencilerime ayırdım. Öğrencilerimin umudu umudum, sevinçleri sevincim oldu. Anıları, hayalleri ve çok sevdiğim öğrencilerimi yüreğimden silmek mümkün olmayacak. Onlar benim için ayrı bir yaşam kaynağı. Ben öğrencilerimi hep sevdim. Onları Atatürk’e ve Cumhuriyete saygılı, ülkesini seven, çevresine duyarlı, bilmsel çalışmalar açık, hak ve özgürlüklere saygılı, büyüğünü sayan, küçüğünü seven, adalete saygılı, kin ve nefretten uzak bireyler olarak yetiştirmeye çalıştım. İnşallah hiçbir zaman beni hayal kırıklığına uğratmazlar. Öğretmenin sadece okul ve öğrenci ile bitmediğini, fedakarlık istediğini, velilerle işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Son olarak sizlere bir anımı anlatmak isterim. Ben ve eşim öğretmen olduğumuz için evde konuştuğumuz tek konu öğrencilerimiz olurdu. Oğlum üniversite sınavına gireceği sene yine okuldan eve geldiğimizden eşimle birlikte öğrencilerimizden bahsederken, oğlum ‘baba yeter artık. Her zaman öğrencilerinizden bahsediyorsunuz. Bir gün de benim oğlum ne yapıyor, bir sıkıntısı var mı diye düşünmüyorsunuz’ dedi. İşte öğretmenlik böyle bir meslek. Kendi çocuklarımızdan daha çok öğrencilerimizi düşünürüz her zaman. Ne mutlu bana ki öğretmen oldum. Şimdi bir meslek seçmem gerekse yine öğretmen olmak isterim. Yollarımız hiç bir zaman ayrılmayacak. Yüreğimizde hep öğrencilerimiz, okulumuz ve değerli arkadaşlarımız olacak.” diye konuştu. 
Öğretmenliği tarihin ölümsüz mesleği olarak niteleyen Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise “Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve kütüphane olmak yerine bilgi kaynağını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığını kazandıran bir kişidir öğretmen. Öğretmenlik mesleği herşeyden önce bir ideal ve hizmet mesleğidir. Toprak altına at ılan bir toplumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayandır. Onurlu bir meslek icra eden sizlerle aynı camiaının çatısı altında olmaktan gurur duyuyorum. Öğretmenlik, belirli hiçbir maddiyatla ölçülmeyecek kadar saygın, hayatın her anında ve son nefesine kadar fedakarlık gerektiren bir meslektir. Sorumluluğu ağır olsa da eşsiz bir gurur vesilesidir. Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” sözü, nice sultanların kendilerini eğitenler karşısında hürmet göstermesi, öğretmenliğin ne denli kutsal bir meslek olduğunu bize göstermektedir. Sizler, bu ülkenin geleceğine ışık tutak güzide insanlarsınız. Geleceğin temelini atanlarsınız. Bu bağlamda milli, manevi ve ahlaki değerlerimizi ilmek ilmek işlediğiniz, öğrencilerimizin sizlerin rehberliğinde geleceğe güvenle yürüyor olması bize güven vermektedir. Bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak olmak üzere, ebediyete göç etmiş eğiticileri rahmet ve minnetle anarken; halen bu kutsal görevi yürüten, yaptığı çalışmalarla değerlerimize değer katan değerleri yaşatan, iz bırakan, bilgi ve eğitime sahip mimarlar olarak yeni Türkiye’nin geleceğinin inşasında örnek ve öncü olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha yürekten kutluyorum” dedi. 
Tören sonunda Vali Şehmus Günaydın tarafından emekli öğretmenlere belde şilt verilirken, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğrenciler arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir ile Garnizon Komutan Vekili Tevfik Anzerlioğlu tarafında çeşitli hediyeler takdim edildi. Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenler arasında düzenlenen Masa Tenisi Turnuvası’nda sıralamayı oluşturan öğretmenler ise hediyelerini Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın elinden aldı. Törende okul korosunun seslendirdiği türkü ve marşlar ise büyük beğeni topladı.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...