Sanayici kabullenilmeli, sahiplenilmeli!

Ana Sayfa » Ekonomi » Sanayici kabullenilmeli, sahiplenilmeli!

KASTAMONU’nun köklü firmalarından SFC Entegre’de kuruluşundan itibaren görev alan, Kastamonu aşığı Ömer Gülamoğlu, şehrin ekonomisinden sporuna kadar İstamonu Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.
Uzun süredir gündemde olan Kastamonu’nun sanayi şehri olup olamayacağına dair fikrini paylaşan SFC Entegre Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Gülamoğlu: “Kastamonu sanayi ile yaşamasını öğrenmeli, bilmiyor daha. İlaç kokusu bir hastanenin yapısındandır, olmazsa olmazı yani. Eğer sanayi olacaksa gürültüye, toza ve diğer faktörlere alışılmalı. Bizler de bunların önlemini gereki çevre yatırımlarımızla alıyoruz. Sanayici kabullenilmeli, daha çok sahiplenilmeli. Yerel idareciler sağlam etüt yapmalı, sanayicileri gezmeli. Karabük’ün, Kocaeli’nin, Çorlu’nun sanayi kenti olarak anılması sanayi ile yaşamasını öğrendikleri için. Kastamonu’nun sanayi kenti olması fiziksel yapısı bir yana alışması itibariyle çok zor” dedi.
“ÖZ EMEK İNSAN
GÜCÜYLE BİRLEŞMELİYDİ”
Kastamonu’nun mobilya kenti olarak anılabilecek- ken potansiyelini değerlendiremediğine işaret eden Gülamoğlu: “Hammaddeye sahibiz, tesislerimizde onu işliyoruz ancak son kullanıcıya hitap etmiyoruz. Bugün İnegöl, Kayseri, Ankara gibi Kastamonu da mobilya kenti olarak anılabilirdi. Rahmetli Fuat Ceritoğlu bu konu için marangozları çağırmış, kooperatif kurma teklifini sunmuştu. ‘Mamul burada para da istemiyoruz; gelin işleyin, paranız olduğu zaman ödersiniz’ demişti. Ama olmadı, kopukluğumuz buradan başlıyor. Bu sektörü geliştirebil-seydik bugün çok daha farklı yerlerde olurduk. Öz emek ve insan gücü birleşmeliydi. Sektör olarak yan sanayiler gelişmeliydi. Burada tek gelişen Tosya oldu. Tosya ahşap dahil sanayide gelişiyor. Çünkü oradaki ticari anlayış merkez ve diğer farklı anlayışlara katkısı var” dedi.
“Kastamonu’nun sisteme entegre olamama gibi bir durumu da söz konusu. Misal; bugün Türkiye’nin en genç ve TOBB tarafından parmakla gösterilen İSO belgesine sahip Ticaret Borsası’na sahibiz. Borsa, şehrin ürünlerinin taban fiyatını belirler. Fındık üreticimiz Sakarya borsasına gidiyor, Hayvan pazarı tescil sırasındaki masraf için tercih etmiyor. Sisteme entegre olduramıyoruz insanları. Bu da şehrin ekonomisine kötü yansıyor.”
ORMAN VARLIĞINI ARTIRIYOR
SFC Entegre’nin ormanların bakımını sağladığını vurgulayan Ömer Gülamoğlu, şöyle devam etti: “Tesisimizin Kastamonu’da faaliyette olması ilimizdeki orman varlığının atmasına da sebep oluyor. Sağlıklı ağaçlara dokunmuyoruz; çeşitli sebeplerle zarar görmüş, kurumuş olanları kullanıyoruz. Ana gövde sanayide kullanılıyor. Yani bir şekilde sanayide kullanılmayan ürünü yeniden sanayiye kazandırıyoruz, katma değer sağlıyoruz. Nasıl tıraş olduğunuzda daha gür sakal çıkarsa sağlıksız ağaçların ormandan gitmesiyle birlikte sağlıklı besili ağaç lar yerine geliyor. Biz bir nevi ormanın temizlikçi kurumlarıyız. Bu tesisler ormanlarımızın bakımını sağlıyor.”
İNSANLAR KASTAMONUSPOR SAYESİNDE
KASTAMONULUYUM DEMEYE BAŞLADI
Gülamoğlu, Kastamonuspor’un şehrin tanıtımına büyük destek sağladığını da kaydederek şunları söyledi: “Spora özel bir ilgim var. Kastamonuspor olmadan önce Çamspor vardı, maçlarına sürekli giderdim. Hem bireysel hem de firma olarak Kastamonu’nun hep yanındaydık; yokluğunda da varlığında da vardım. Bunu forma reklamlarına taşıdık, amacımız firmanın öne çıkması değildi; Kastamonu’da spora iki büyük fabrika sahip çıkıyor imajını vermekti. Psikolojik olarak iyi de oldu. İnsanlar Kasta-monuspor sayesinde Kastamonuluyum demeye başladı. Eğer bir marka iseniz bu marka satar. Önemli olan burada tutabilmek… Orada sahiplenebilmek önemli…”
ÖMER GÜLAMOĞLU KİMDİR?
1958 Kastamonu doğumlu olan Ömer Gülamoğlu, Devrekani Fakılar köyü nüfusuna kayıtlı. Ankara Üniversitesi Meslek Yüksekokulu mezunu. SFC’nin kuruluşunda muhasebe biriminde işe başladı. Yönetim kurulu üyesi olduğu firmada hali hazırda görev yapıyor.
SFC
Günümüzde 560 bin metrekare açık alanda 76 bin met-rekare üretim tesisi bulunan SFC Entegre faaliyetlerine 1976 yılında başladı. Sami ve Fuat Ceritoğlu tarafından kurulan firma 1978 yılında Yonga Levha üretimini gerçekleştirdi. 3 milimlik ilk ince yonga levha ve OSB üretimi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk kez uygulayan firma 9 fabrika ile faaliyetlerine devam etmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Engin: Başhekim neden istifa etti?

Engin: Başhekim neden istifa etti? İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, düzenlediği basın toplantısında gündemi...

Ak Parti gençliği Kalafat ile devam

Ak Parti gençliği Kalafat ile devam Ak Parti Kastamonu 5. İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurulu dün Grand Moni...

Ilgaz, böyle çok daha güzel

Ilgaz, böyle çok daha güzel Türk Dünyası Kar Festivali ve Kızak Yarışları önceki gün Ilgaz’da...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Engin: Başhekim neden istifa etti?
Engin: Başhekim neden istifa etti? İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, düzenlediği basın toplantısında...
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam
Ak Parti gençliği Kalafat ile devam Ak Parti Kastamonu 5. İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurulu dün Grand...
Ilgaz, böyle çok daha güzel
Ilgaz, böyle çok daha güzel Türk Dünyası Kar Festivali ve Kızak Yarışları önceki gün Ilgaz’da...
‘İlk akla gelen  şehir Kastamonu’
‘İlk akla gelen şehir Kastamonu’ Ak Parti İl Gençlik Kolları Genel Kurulu için Kastamonu’ya gelen...
Sürprize yer yok: 3-0
Sürprize yer yok: 3-0 Kastamonuspor 1966, sürprize izin vermedi ve Spor Toto 2.Lig Kırmızı Grup’ta...