Tahmini bütçe 75 Milyon TL

Ana Sayfa » Ekonomi » Tahmini bütçe 75 Milyon TL

1411153

İl Genel Meclisi (İGM) dün gerçekleştirdiği Kasım ayı 10’uncu toplantısında İl Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesini görüştü.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2016 yılı tahmini bütçesiyle ilgili hazırladığı raporun okunup müzakere edildiği toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.
Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesi 75 milyon lira olarak açıklanırken, finansman bütçesinin ise 6 milyon 500 bin lira olarak belirlendiği kaydedildi.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bütçeyle ilgili hazırladığı raporu Meclis’le paylaşan Komisyon Başkanı Hamdi Boz, bütçeye Sayıştay Denetleme Raporu göz önüne alınarak şekil verildiğini söyledi.
BOZ: “DAHA GERÇEKÇİ
BİR BÜTÇE OLUŞTURULMUŞTUR”
2016 yılı tahmini bütçesini belirlerken 2015 yılı rakamlarının dikkate alındığını belirten Hamdi Boz, “2016 yılı bütçesine tasarrufa riayet edilerek ödenek konulmuştur. 2015 yılına göre daha gerçekci bir bütçe hazırlanmıştır. 2015 yılı için 85 milyon 700 bin TL olarak belirlenen bütçenin Ekim ayı sonu itibariyle 53 milyon 207 bin TL harcama ile ancak yüzde 62 oranında gerçekleştiği görülmüştür. Yıl sonuna kadar gerçekleşmenin yüzde 74 olacağı saptanmıştır. Bu çerçevede de İl Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesi gider 75 milyon, gelir 75 milyon, finansman bütçesi ise 6 milyon 500 bin TL olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.
ÇIVGIN: “BU BÜTÇEYLE
2015’İN GERİSİNDE KALIRIZ”
Performans planında kaynak arttırımı talep ettikleri kalemlerde bekledikleri artış yapılmış olsada 75 milyonluk 2016 yılı bütçesiyle 2015 yılının gerisinde kalacaklarını düşündüğünü belirten MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın ayrıca Özel İdare bürokratlarından imkanları zorlamalarını beklediklerini söyledi.
Siyasilerle diyalog kurularak ek kaynak artışının sağlanması gerektiğinin altını çizen Çıvgın, “Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından daha önce meclisimize sunulan performans planındaki rakamlarda arttırım yapılmış. Ama yinede bu bütçeyle 2015 yılının gerisinde kalacağımız düşüncesindeyim. Performans planını hazırlayan bürokratlarımıza şunu sormak istiyorum; Ödeneklerimiz vardı da kullanmadık mı? Yoksa Aralık ayının sonuna kadar kullanılmayan ödeneklerin bilgisini vermeyen bürokratlarımız bunu gizlediler mi? Harcanmayan kalemlerdeki ödeneklerin Ekim ayının ortasında Meclis’e getirilmesi halinde fasıllar arasında kaydırma yapılabileceğini ve daha çok hizmet üretileceğini söyledik. Araç yolundaki köprü için 550 bin TL ödenek koymamıza rağmen bu ödenek kullanılmadı. Site İş Hanı için bütçemize 3 milyon 600 bin TL ödenek koyduk. Bu ödenekte harcanmadı. Şimdi 2016 perfromans planında konulan ödenek 2 milyon 600 bin TL. 3 milyon 600 bin TL’ye yapılamayan Site İş Hanı, 2 milyon 600 bin TL’ye nasıl yapılacak? Bazı konularda tezat olduğunu görüyorum. Geçen yıl 85 milyon 700 bin TL bütçe ile kıt kanaat hizmet etmeye çalıştık. Bu sene 75 milyon ile ne yapabiliriz? Nüfusumüz artmış ve hizmet alanımız çok genişken ödeneklerin küçültülmesiyle bence bürokratların meclisi yanılttığı kanaatindeyim. Bu bütçeyle Kastamonu’ya hizmette sıkıntı yaşayacağız. Siyasilerimizle diyalog kurularak bu ödeneklerin yukarıya çekilmesinin sağlanması, Kastamonu’nun ihtiyaçlarının giderilmesine fayda sağlayacaktır. Ayırca bürokratlarımızın gerçekten yapabilecekleri kapasitede performans hazırlaması lazım. Müdürlerimiz biraz imkanları zorlayacak, çalışmaları zorlayacak, personelini çoğaltacak. Teknik elemanlar çalışmazsa o birimde iş yapılmazsa burada meclisin almış olduğu kararların hiç bir anlamı kalmıyor. ” ifadelerini kullandı.
TIĞLI: “GENÇLİK VE SPOR
KALEMİNE KAYNAK AKTARILMALI”
2016 yılı tahmini bütçede gençlik ve spor kalemine ödenek konulmamasına tepki gösteren Abana’nın CHP’li İGM Üyesi Hasan Tığlı ise “Gençlerimiz kahve köşelerinden kurtarmak için onları spora yönlendirmemiz gerekiyor. Ancak Gençlik ve Spor kaleminde ne yazıkki her hangi bir ödenek göremedim. Gençlik ve Spor kalemine kaynak aktarılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
ALADAĞ: “ÖZEL İDARESİ’Nİ ÖZÜNE DÖNDÜREN BİR BÜTÇE GÖRÜYORUM”
Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesinin Meclis’ten geçmesi halinde Kastamonu’ya çok fayda sağlayacağını belirten İhsangazi’nin AK Partili İGM Üyesi Necmi Aladağ ise Plan ve Bütçe Komisyonu’nu cesaretinden ötürü kutladığını söyledi.
Geçmiş yıllarda paydaş kuruluşlara aktarılan kaynakların yeni bütçede artık tamamen kırsala yönlendirilecek olmasıyla Özel İdare’nin de özüne döneceğini belirten Aladağ, “Plan ve Bütçe Komisyonu’na gösterdiği cesaretten ötürü teşekkür ediyorum. İlk defa gerçekci, fonksiyonel ve Özel İdaresi’ni özüne döndüren bir bütçe görüyorum. Bu bütçenin geçmesi halinde Kastamonu için çok hayırlı olacağını düşnüyorum. Paydaş kuruluşların ödeneklerinin azaltılmasıyla ilgili eleştirilere de katılmıyorum. Çünkü bu kurumlara Genel Müdürlük kanalıyla ödenek aktarılıyor. Bizim aktardıklarımız bu kaynakların yanında çok küçük kalıyor. Çok sayıda paydaş kuruluşu olması nedeniyle her kuruluşa aktardığımız kaynak ise toplamda ciddi bir rakam tutuyor. Bu rakamın artık kırsala aktarılacak olması çok önemli. Bu anlamda komisyona çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
KAYIKCI: “BİRLİK
PERSONELİNİN MAAŞI MERKEZ BÜTÇEDEN KARŞILANACAK”
İlçelerde çalışan birlik personellerinin ücretlerinin artık merkez bütçeden karşılanacak olmasını Özel İdaresi 2016 yılı tahmini bütçesinde yapılan en önemli çalışma olarak gördüğünü belirten İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise “Plan ve Bütçe Komsiyonu’nun insan odaklı bu çalışması kırsalda yaşayan vatandaşımızın, şehirde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam standartlarına ulaşması adına büyük önem taşıyor. Kastamonu’ya hayırlı olmasını diliyoruz. 2016 yılı tahmini bütçesinde yapılan en önemli çalışma bence ilçelerde çalışan birlik personellerinin ücretlerinin artık merkez bütçeden karşılanacak olmasıdır. Çok sayıda ilçemizde birlik personellerine ödenen ücret gönderilen kaynağın yüzde 70’inin tükenmesine yol açıyordu. Artık personel ücretleri merkez bütçeden karşılanacağı için ilçelere gönderilen kaynağın tamamı hizmet için harcanacak. Bu noktada yılmadan dimdik bir irade gösteren Plan Bütçe Komsiyonu’nun daki arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu çalışmalarda bizden desteğini esirgemeyen Valimiz Şehmus Günaydın’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Hasan Tığlı’nın gençlik ve spor kalemine ödenek konulmamasıyla ilgili yönelttiği eleştiriyi de cevap veren Kayıkcı, “Bizde sporu ve sporcuyu destekliyoruz. Biz bu kalemden parayı alırken amatör spor ypan gençlerimizi malzemesiz ve desteksiz bırakmayacağımıza dair söz vererek aldık. Birlik elemanlarının ücretleri için 2 milyon liralık bir kaynağı oluşturmamuız gerekiyordu. Çeşitli kalemlerden alarak bu kaynağı oluşturduk. Amatör malzeme dağıtımı konusunda Özel İdare olarak katkımızı yapacağız.” dedi.
BEKAR: “RESMİYETTE
ARTAN ÖDENEĞİMİZ OLMADI”
Toplantıda MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın’ın açıklamalarına cevap vermek için söz alan Özel İdaresi Strateji Geliştirme Müdürü Mehmet Bekar ise öncelikle İGM’nin 9’uncu oturumunda gündeme alınan Sayıştay Denetimi Raporu’na değinerek sözlerine başladı. Sayıştay Denetim Raporu’nda; Özel İdaresi hesaplarının, birikmiş amortismanlar ve amortisman hesapları haricinde tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir olduğunun vurgulandığını hatırlatan Mehmet Bekar “sanki herşey yanlışmış gibi bir algı oluştu. Bu durumda bizi gerçekten üzdü. Raporda Özel İdaresi hesaplarının, birikmiş amortismanlar ve amortisman hesapları haricinde tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir denilmektedir. Söz konusu olan ufak hesap yanlışlarıdır.” diye konuştu.
Bekar, Çıvgın’a verdiği cevapta ise “Bütçemizde Ekim ayı sonu itibariyle gerçekleşme 57 milyon ile yüzde 62’dir. Gerçekleşme 85 milyonla yüzde 100 olursa biz artan ödenekleri aktarabiliriz. Resmi rakamsal olarak baktığımızda artan ödeneğimiz olmadığı için aktarma yapmamız yada devretme şansımız yok” ifadelerini kullandı.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...