TOBB Başkanı:”Tek eksiğiniz otel”

Ana Sayfa » Ekonomi » TOBB Başkanı:”Tek eksiğiniz otel”

12720133

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) geçtiğimiz ay seçilen yeni yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu Ankara’da TOBB merkezinde ziyaret etti. KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan ve Meclis Başkanı Kadir Tonbul, beraberlerindeki meclis üyeleri ve oda yetkilileri ile birlikte TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na gerçekleştirecekleri projeler hakkında bilgi verdiler.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun heyet üyeleriyle tek tek tanıştıktan sonra ilimizdeki oda seçim süreciyle ilgili sorusunu cevaplayarak konuşmasına başlayan KATSO Başkanı Selçuk Arslan, birlik ve beraberlik çağrısı yaparak seçimlere girdiklerini kaydederek; “Kastamonu’daki seçimler kırgınlık küskünlük olmadan dostane bir havada geçti. Seçimlerde aday olup da kaybeden arkadaşlarımızla da beraber çalışacağız” dedi. Birlik havasının seçim sonrasında da devam ettiğini ifade eden Arslan, “Bu nedenle de hepimiz ilimize yakışır hizmetler yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Odamızdaki birlik beraberlik duygusunu ilimizdeki Ticaret Borsası, Tosya, Taşköprü, İnebolu odaları ve bölgemizdeki Çankırı, Boyabat, Sinop odaları ile de yakalamamamız ayrı bir mutluluğumuzdur” değerlendirmesinde bulundu.

“Sizi başımızda başkan olarak görmek istiyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Arslan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na hitaben sunları söyledi: “Tecrübeleriniz, hizmetleriniz sayesinde TOBB, Anadolu’ya açıldı. Anadolu’daki odaların bu sayede kendilerine güvenleri geldi. Her ilde sanayi ve ticaret odaları protokol listesinde üst sıralarda yer almaktadır”.

KATSO’nun ülkemizin ilk ticaret odalarından biri olduğunu kaydeden Arslan, “Odamız, 126 yıllık bir odadır. Odamız, ilk kurulduğu günden itibaren vilayetimizin kalkınması için üzerine düşeni yapmaya çalışmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından çok partili sisteme geçene kadar ilimizin belli bir kalkınma seyri var. Ancak daha sonra gözardı edilen ilimiz göç vermeye başladı. Son yıllarda ise göç durdu. Ulaşım altyapısı ile ilgili önemli yatırımlar birbiri ardına yapılıyor. Havaalanımız açıldı. İstanbul’a tarifeli uçuşlarımız başladı. Ilgaz tünelimiz açılıyor. Üniversitemizin tanıtıma ve yatırıma ihtiyacı var. OSB’miz doldu, ikinci OSB’ye başlayacağız. Madencilik son dönemde keşfedildi ve ilimizin ihracatında en önemli kalem haline geldi. Sizden talebimiz bir uçak dolusu işadamı ile ilimizi ziyaret etmeniz ve Kastamonu’ya elbirliği ile 1920’lerdeki o muhteşem günlerini yaşatmamızdır”.

Arslan’ın konuşmasının ardından “Heyecanınızı görüyorum” diyerek sözlerine başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Fedakarlık isteyen bir göreve geldiniz. Buradan cebinize girecek bir şey yok. Verme ağacının altındasınız. Buradaki göreviniz nedeniyle eşinizden, işinizden, dostunuzdan fedakarlık edeceksiniz. İnsanlara faydalı olacak, ilinizin kalkınmasına yardım edeceksiniz. Kastamonu ekonomisini siz temsil ediyorsunuz. Memleketinize karşı büyük sorumluluk altındasınız. Bu dünyada bunun karşılığını göremezsiniz ama öbür dünyada, gerçek dünyada yani, yaptıklarınızın mükafatını görürsünüz. Bir ve beraber olun. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Meclis, yönetimin arkasında, yönetim başkanının arkasında duracak. Sandık açıldı mı tüm rekabet biter. Tek başına gücünüz bir yere kadar. Borsa ile ilinizdeki ve bölgenizdeki oda ve borsalar ile birlik olun. Bu sayede cazibe merkezi olursunuz”.

Hisarcıklıoğlu, ilimizle ilgili övgülerini ise şu sözlerle ifade etti: “Bu ülke Kastamonu’ya çok şey borçlu. Devletimizin kuruluşunda ve bugün milletimizin bu güzel halinde Kastamonuluların büyük emeği var, Allah atalarınızdan razı olsun. O kahramanlık destanlarını sizin insanlarınız yazdı. Şerife Bacılar yazdı. Bugün rahat oturabiliyorsak Kastamonuluların sayesindedir”.

Hisarcıklıoğlu’nun, Arslan’dan gelen bir uçak dolusu yatırımcıyla ilimizi ziyaret etmesi yönündeki talebe cevap verirken ilk sorduğu soru, “Oteliniz var mı?” oldu. İlimizde 5 yıldızlı otel olmadığını öğrenen Hisarcıklıoğlu: “Otel çok önemli. Otel olmadan yatırımcı gelmez. Otelin de 5 yıldızlı olması lazım. Allah size insanlık vermiş, lezzetli yemekler, tabiat, her şey vermiş, tek eksiğiniz otel” dedi.

Kastamonu’nun gönlündeki yerinin ayrı olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, KAT-SO’dan gelecek taleplere nasıl yaklaşacağı-nı ise şu sözlerle ifade etti: “Göreviniz Kas-tamonu’ya hizmet, benim görevim de size hizmet. Bu kapı hergün, her saat sizlere a-çık. Yetkimi sonuna kadar sizin için kullana-cağım. Herkesin önünde söz veriyorum”.

KATSO üyelerinden gelen TOBB’un ilimize fakülte binası yapması yönündeki talebi Hisarcıklıoğlu şöyle cevapladı: “Biz zaten TOBB olarak Devrekani ilçenize bir okul yapıyoruz. Ben Devrakani’yi gidip görmedim, bu talep Remzi Gür başta olmak üzere Kastamonu’dan geldi. Madem biz Devrakani’ye bina yapıyoruz, o halde Remzi beyden de merkeze bir fakülte binası yapmasını isteyelim”.

KATSO’dan gelen 3. Ahşap Fuarı için ilimize gelmesi davetini kabul eden Hisarcıklıoğlu, ilimizde mobilya sektörünün mutlaka geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerken ilginç bir karşılaştırma yaparak; “Bir ağacı olmayan Kayseri mobilyada alıp başını gidiyorsa ve zengin orman varlığı içindeki Kastamonu bunu başaramıyorsa, Kastamonu için zuldür bu” dedi.

Hisarcıklıoğlu, 3. Ahşap Fuarı için ilimize geldiğinde bir de “Vergi Ödül Töreni” yapılmasını önerdi ve “O törene İstanbul’daki Kastamonulu işadamlarınızı da davet edelim, yatırım ve üniversiteye bina yapmaları için talepte bulunalım” açıklamasında bulundu

BENZER İÇERİKLER

Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke

Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış Ticaret...

Özlü’den  Kastamonu dönüşü twit

Özlü’den Kastamonu dönüşü twit Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kastamonu dönüşü resmi...

Sanayici kabullenilmeli, sahiplenilmeli!

Sanayici kabullenilmeli, sahiplenilmeli! KASTAMONU’nun köklü firmalarından SFC Entegre’de kuruluşundan itibaren görev...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...