Uzunyazı’da nefes kesen gün

Ana Sayfa » Haberler » Uzunyazı’da nefes kesen gün

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’nci Yıldönümü programı kapsamında, 28’incisi düzenlenen Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları her sene olduğu gibi yine nefes kesti.
Uzunyazı mev-kiinde düzenlenen yarışlara vatandaşlar yoğun ilgisi gösterirken, Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Günal Genç, ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yarışları heyecanla takip etti. 28’incisi düzenlenen Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları, yapılan protokol konuşmalarının ardından başladı. Yarışların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Günal Genç, “Kastamonu, atın merkezi. Bizler de Türkiye’de Geleneksel Spor Dalları Federasyonu olarak 22 ilde, ilçede, beldede federasyon müsabakalarımızı yapı-yoruz. Kastamonu’da yapılmasını programa alan Dr. Hakan Kazancı’ya çok teşekkür edi-yoruz. Önemli bir karar verdiler. Kastamonu’yu da programın içerisine aldılar. Burada yarışan rahvan atlarımızın birincileri Türkiye Şampiyonası’na katılacaklar” ifadelerini kullandı. Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ise “Çok anlamlı bir isimle düzenlenen bu organizasyon, 92’ncisi kutlanacak Şapka ve Kıyafet Devrimi’nin 28’inci kez at yarışı ile kutlanmış olması çok anlamlı. At yetiştirme konusunda en uygun yerlerden birisi Kastamonu. Tabiatı ve iklimi olarak, her zaman yeşil olabilen çok uygun bir yer. Ancak tabi, Osmanlı Dönemi’nde burada çok fazla at yetiştirilirken ve her şehirde koşu meydanları varken bugün Türkiye’de 9 şehirde hipodrom var. Yetiştiricilik, hipodrom etrafında daha çok gelişiyor. Burada olacak bir hipodrom hem şehrin ekonomisine hem atçılığa çok önemli katkıları olacaktır. Belediye başkanımız hipodrom yapılacak bir yer bulduğu takdirde; Türkiye’deki bütün şehirlerde hipodrom olması hedefimiz. Şu anda 10’uncu olarak Antalya’da yapıyor. Sıraya girmiş olan Samsun var. Onun arkasından her sene bir hipodrom yapma gibi bir programımız var. Kastamonu da çok yakın zamanda programa girerse önümüzdeki yıllar burası da hipodrom kazanmış olur” diye konuştu. Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Kastamonu’ya bir hipodrom yapılmasının önemine işaret etti ve “Kalıcı şeyler yapmak bizim için çok önemli. Kastamonu’nun güzel bir yerinde hipodrom yapılması yönünde Türkiye Jokey Kulübü Başkanımıza yardımcı olmak istiyoruz. İnşallah uygun bir yer bulduğumuzda birlikte çalışmaya başlayacağız” dedi.
Vali Yaşar Karadeniz de konuşmasında hipodromun altını çizdi. Karadeniz; “Bugün burada iki değeri bir arada yaşayacağız. Bundan sonrada biz geleneksel spor dallarımıza sahip çıkacağız. Onları geliştirerek hatta ve hatta dünyada izlenen spor dalları arasına almak için azami gayreti göstermeliyiz. Kastamonu’ya bir hipodromun kazandırılması atçılığın artık burada vazgeçilmez bir spor dalı haline gelmesi açısından da önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.
Düzenlenen at yarışlarında Arap Safkan Dört Nal A Gurubu koşusunda Volkan Yıldız, Arap Safkan Dört Nal B Gurubu koşusunda Serdar Özçulha, İngiliz Safkan Dört Nal A Gurubu koşusunda Fuat Çelik, İngiliz Safkan Dört Nal B Gurubu koşusunda Serhat Çelik, Rahvan Baş Koşusunda Murat Kölemenoğlu, Rahvan Başaltı Koşusu Tayfun Karataş, Rahvan Büyük Orta Koşusunda Yahya Polat, Rahvan Küçük Orta Koşusunda Murat Kölemenoğlu ve Rahvan Üçlü Tay Koşusu’nda da Murat Kölemenoğlu birincilik elde etti. Dereceye girenlere kupa ve ödülleri takdim edilirken, yarışlarda katkısı bulunanlara da plaket verildi.

BENZER İÇERİKLER

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı

3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte sağlık...

VAHŞETE MÜEBBET

VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri evde...

EMiTT’e  bölgesel çıkarma

EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı
3 ilde ‘sahte sağlık raporu’ operasyonu: 18 gözaltı KASTAMONU merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 klişi, sahte...
VAHŞETE MÜEBBET
VAHŞETE MÜEBBET KASTAMONU’da 2017 yılı Kasım ayında hırsızlık amacıyla girdikleri...
EMiTT’e  bölgesel çıkarma
EMiTT’e bölgesel çıkarma Dünya’nın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz...
Kastamonu’nun  en çok ihracat  gerçekleştirdiği ülke
Kastamonu’nun en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı Dış...
Kastamonulu Songül’de yaralandı
Kastamonulu Songül’de yaralandı Samsun’da 1 kişinin öldüğü,4 kişinin yaralandığı silahlı saldırıda...